Středočeský kraj připravuje plán pro blackout

Dana Drábová bude radit obcím jak se zachovat v případě blackoutu. Foto: wikipedia.org

Středočeský kraj začne od srpna pracovat na akčním plánu pro hrozbu blackoutu. Dokument, na jehož přípravě se bude podílet předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, obcím poradí, jak se chovat v případě masivního výpadku elektrického proudu.

Hejtmančin náměstek pro bezpečnost Vít Rakušan (STAN) novinářům řekl, že má již pozitivní ohlasy od starostů, které podle něj toto téma oslovuje. “Dana Drábová má nějaké věci předpřipravené, já mám myšlenku, jak by ten dokument měl konceptuálně vypadat. Začneme na tom teď v létě pracovat, na tom jsme dohodnuti, a chtěli bychom, aby do konce roku byly nějaké výstupy,” uvedl Rakušan.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Dokument má stanovit, co mají starostové dělat a jakým způsobem. Řešit bude i to, zda mají být připraveny zásoby potravin a pitné vody pro případ, že by výpadek byl dlouhý a ovlivnil dodávky.

Nechceme rozhodně, aby to byl dokument do šuplíku, nechceme, aby to byl dokument stostránkový, ve kterém se nikdo nevyzná, chceme, aby to byl jasný, praktický dokument, který stejně jako například u povodňových plánů bude dávat návody, jak by se v té chvíli měli nejen občané chovat, ale i jaké složky Integrovaného záchranného systému by měly být aktivovány, jaká by měla být posloupnost předávání informací,” řekl Rakušan. Kraj si podle něj “nechce hrát na vojáky”, ale hodlá být připraven na krizové situace.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech