Středula: Obáváme se propouštění kvůli limitům

Doba čtení:1 m, 25 s

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Foto: ČMKOS

Rozhodnutí o zachování či prolomení limitů bude záležet na odvaze vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) učinit konkrétní rozhodnutí. Jedním problémem limitů je ekonomická výhodnost, druhým pak politická akceptovatelnost. Mezi tím je velký rozdíl, uvedl pro server iUHLI.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Celý rozhovor přineseme zítra.

„Zatím to podle zpráv a výstupů vypadá, že politici by rádi rozhodnutí o Dolu ČSA posunuli až na delší časový úsek, a to se nám samozřejmě nelíbí. Obáváme se, že uhlí už nebude dobyvatelné. Politici jen hledají čas. I toto nerozhodnutí má důsledky v nezaměstnanosti, a to se nám nelíbí vůbec. Chceme samozřejmě vědět, jakým způsobem se vláda potom vůči horníkům a zaměstnancům, kteří kvůli rozhodnutí vlády přijdou o práci, postaví,“ uvedl Středula.

Čtěte také: Mládkovo řešení limitů jde do boje

Důsledek ukončení těžby na lomu ČSA pro region je podle Středuly zřejmý. Další zhoršení už tak vážné situace. „Předpokládám, že to určitě budou pozitivně při volbách komentovat politici. Těším se, až budou říkat: ´Zvolte nás, protože my jsme vám tady připravili ještě horší situaci.´ To je zajímavé slovní spojení. Těším se na to, až to budou komunikovat s voliči,“ řekl odborový předák.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vládě prolomit limity na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce předložit analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů do konce roku 2019. Zaměstnavatelé i odbory ale požadují prolomení limitů v maximální míře.

Mohlo by vás zajímat:
Zrušení limitů by byl jen první krok
Prolomit limity za pět let znamená problém
Odborář: Ať si Buřt otevře obálku