Stropnický nabídl horníkům přestup do armády

Vymění horníci černou za zelenou? Koláž iUHLI.cz

Vymění horníci černou za zelenou? Koláž iUHLI.cz

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nabídl na svém twitteru horníkům z OKD, že po propuštění můžou vstoupit do armády, která bude nabírat nové vojáky. Nápad ale vyvolal jen údiv, jde totiž téměř o nesmysl.

OKD chce z dolu Paskov propustit 1300 lidí. Armáda jim nabízí příležitost: letos chceme nabrat 2000 nováčků,“ napsal Stropnický na svůj Twitter. Hornické odbory jsou ale k ministrově iniciativě skeptické. Mezi horníky, kteří mají dostat výpověď, je mnoho lidí ve středním nebo předdůchodovém věku. Mnozí mají dokonce kvůli práci v dolech poškozené zdraví.

Čtěte také:
Odboráři naložili Stropnickému
Stropnického kometa asi brzo dolétá

Ministerstvo obrany navíc žádná jednání o zaměstnávání propuštěných horníků s OKD nevede. A v nejbližší době je nejspíš ani nepovede. Ministr prý chtěl tweetem pouze připomenout, že armáda letos v celé republice hledá stovky nováčků.

Mezi horníky je mnoho lidí v předdůchodovém věku, mnozí mají poškozené zdraví

Vojsko může dát šanci určitému počtu propuštěných lidí z Paskova. Ale kolik by jich mohlo být, to si netroufám odhadovat,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr. „Šanci u armády by opravdu mohli dostat jen ti mladší. Ostatní už totiž mají nějaké zdravotní limity. Ale opravdu teď nedokážu říct, kolik lidí by armáda mohla zaměstnat a jaké funkce by mohli vykonávat,“ doplnil.

Podle předsedy odborářů z dolu Paskov Rostislava Paličky by u armády mohlo najít uplatnění jen minimum propuštěných horníků. „Těžko říct, co by nám ministerstvo mohlo nabídnout. Někteří naši zaměstnanci by snad mohli dělat nějaké skladníky nebo kuchaře, ale všichni propuštění se u vojska opravdu těžko uplatní,“ uvedl Palička.
Stropnického návrh udivil i předsedu lidovců Pavla Bělobrádka, který se ministra obrany na Twitteru zeptal, kolik horníků po letech strávených na šachtě podle něj zvládne armádní vstupní testy.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Dva stupně od katastrofy