Strupčice díky uhlí vzkvétají

Strupčice_-_kostel_svatého_Václava_wikipedia_org_Petr Kinšt_compressed

Kostel sv. Václava ve Strupčicích se letos i díky finanční podpoře Vršanské uhelné dočká nové střechy. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Obec Strupčice se nachází v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Leží asi osm kilometrů východně od Chomutova. Severně od obce se nachází dobývací prostor lomu Vršany a na východě ji od Malého Března odděluje těleso rekultivované výsypky.

V obci s ročním rozpočtem pětadvacet milionů korun a téměř devíti sty obyvateli se za posledních deset let podařilo zejména díky spolupráci s Vršanskou uhelnou, která je spojena se jménem finančníka Pavla Tykače, mnohé vybudovat a zvelebit. Místní jsou tu spokojeni, o čemž svědčí i stále se zvyšující počet obyvatel.

Čtěte také:
Chytré hlavy dostaly od Tykače už 12 milionů
Desítky uhelných milionů pomohly Ústeckému kraji

V loňském roce jsme tu vybudovali novou sportovní halu. Před třemi lety jsme postavili nový dům s pečovatelskou službou pro naše seniory. V něm vznikla nová dětská ordinace a vybavila se ordinace pro dospělé. Podařilo se nám také zkrášlit náš obecní úřad, který má novou fasádu. Pořídili jsme také zcela novou požární cisternu pro naše hasiče, a to za podpory Vršanské uhelné,“ řekl serveru homerlive.cz starosta obce Luděk Pěnkava.

Ten si pochvaluje dlouhodobou spolupráci s Vršanskou uhelnou, která obec podporuje v různých projektech a akcích. „Letos bychom chtěli prostředky od Vršanské uhelné využít i na opravu střechy kostela. Kostel svatého Václava pochází ze 14. století. V současné době se tu konají bohoslužby, také koncerty nebo svatební obřady,“ uvedl starosta.

Do Strupčic se v posledních letech přistěhovala spousta lidí z okolních měst

Místním se ve Strupčicích žije dobře. Svědčí o tom i to, že se sem hodně lidí přestěhovalo z okolních větších měst, jako je Chomutov, Jirkov, Most, ale i Litvínov. Ve Strupčicích mají pro bydlení k dispozici na padesát obecních bytů. Historicky tu začínali s pětadvaceti byty. O volné je tu velký boj. Obec proto plánuje výstavbu nového obecního domu.

Obec s necelou tisícovkou obyvatel má k dispozici i svého lékaře. A to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Také s vybudováním a novým vybavením ordinací pomohla Strupčicím Vršanská uhelná. Lékařské ordinace fungují v domě s pečovatelskou službou, který se tu nově vybudoval před třemi lety. Kromě toho je v přízemí objektu umístěna také pošta a knihovna se společenskou místností, kde se odehrávají akce menšího charakteru.

Dětskou ordinaci nám pomohla zafinancovat Vršanská uhelná. Ordinaci jsme tak po čtyřiceti letech vrátili do vsi. Ordinuje tu paní doktorka, která má svou ordinaci také v Jirkově, odkud jezdí sem k nám dvakrát týdně. Naši si tu tak mohou zařídit dětské prohlídky, očkování apod. a nemusejí zajíždět až do Jirkova a čekat tu dlouhé hodiny,“ pochlubil se Pěnkava.

Jednou z priorit pro nejbližší období je pro Strupčice záměr přístavby pro místní mateřskou školu. Tím by se měla navýšit její kapacita a dnes rozdělené třídy by mohly fungovat pod jednou střechou. V současné době navštěvuje mateřskou školu ve Strupčicích čtyřicet dětí. Ještě jednu odloučenou třídu s předškolními dětmi mají v obci v prostorách místní základní školy. Navštěvuje ji dvacítka dětí. V minulých letech se v mateřince s finanční podporou Tykačovy firmy vybudovalo nové dětské hřiště.

Patřičně pyšní jsou v obci na svou základní školu. V loňském roce tu poprvé otevřeli i dvě první třídy. O strupčickou školu mají zájem i z okolních obcí. „V loňském roce jsme tu otevírali dvě první třídy. Na jednu třídu připadalo totiž třicet dětí, proto jsme je rozdělili. Stalo se nám to po čtyřiceti letech. Dětí stále přibývá,“ uvedl Pěnkava. Za deset let vzrostl počet dětí ve Strupčicích ze 110 na 170.

Letos škola díky tomu, že uspěla v grantovém programu Vršanské uhelné Chytré hlavy pro Sever, bude moci nakoupit přístrojové vybavení pro fyzikální a chemické pokusy. V loňském roce věnovala zdejší základní škola svůj projekt nově otevřené první třídě. „Grantový program Chytré hlavy nikdy neopomineme, pro školu je to významná pomoc,“ říká o projektu ředitelka školy Jana Mišková. Těžební společnost Vršanská uhelná je dlouhodobě partnerem školy a v minulosti už Strupčicím nejednou pomohla. „Za pomoci prostředků od těžebních společností jsme již mohli z programu Spolužití v minulosti pořídit digitální jazykovou učebnu s odposlechem každého dítěte, uspěli jsme v programu Chytré hlavy s projektem ‚Interaktivně a prakticky přírodou a vybavili učebnu přírodopisu interaktivní technikou, digitálními mikroskopy a měřicími pomůckami pro testování půdy a vody. Díky Chytrým hlavám máme také mobilní tabletovou učebnu, zatím s 12 tablety pro práci žáků ve dvojicích,“ prozradila dále ředitelka Mišková.

Mohlo by vás zajímat:
Na prach platí mlžná děla
Tenhle koks se nešňupe
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti