Studená zima vrátila v USA uhlí do hry

Během letošního února se z uhlí vyrobilo téměř 27% americké elektřiny. Foto: pixabay.com

Během letošního února se výroba elektřiny z uhlí v USA dostala na nejvyšší hodnotu za posledního půl roku. Podíl uhlí na elektroenergetickém mixu USA byl pak dokonce nejvyšší za poslední dva roky.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyrobily uhelné elektrárny v USA během února celkem 87,9 TWh, tedy nejvíce za šest měsíců. Ve srovnání s únorem 2020 se jednalo o nárůst o bezmála 57 %. Podíl uhlí na celkové výrobě podle serveru S&P Global dosáhl 26,9 %, tedy nejvyšší hodnoty za 25 měsíců. Naopak podíl plynových elektráren klesl na 25měsícní minimum o hodnotě 34,1 %, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
USA budou dál pronajímat půdu těžařům uhlí
Expert: EU by měla zavést uhlíkovou daň na plyn

Důvodem opětovného nárůstu uhlí byla tuhá zima a rovněž zvyšující se ceny plynu. Ty se v minulosti silně propadly, což vedlo v USA k nárůstu výroby v plynových elektrárnách.

I když je uhlí ve Spojených Státech na ústupu, stále ještě hraje nezastupitelnou roli. USA zároveň stáe patří ke světovým uhelným velmocem. Těžba v roce 2017 dosáhla 715 milionů tun. USA byly zároveň i druhým největším spotřebitelem uhlí na světě, přičemž v roce 2017 spotřeba dosáhla téměř 665 milionů tun uhlí.

Těžba uhlí probíhá v USA ve 25 státech, z nichž největšími producenty jsou Wyoming, West Virginia, Kentucky, Pennsylvania a Texas. Spojené státy mají největší zásoby uhlí na světě. Odhad pro rok 2017 činil 251 bt.