USA budou dál pronajímat půdu těžařům uhlí

Americká ministryně vnitra Deb Haalandová. Foto: wikipedia.org

Americká ministryně vnitra Deb Haalandová zrušila několik federálních nařízení z Trumpovy éry. Ministerstvo však uvedlo, že neobnovilo moratorium na pronájem federálních pozemků na těžbu uhlí, přestože zrušila krok Trumpovy administrativy k jeho zvrácení.

Celý případ je poměrně komplikovaný. Moratorium na pronájem federálních pozemků na těžbu uhlí vydala už Obamova administrativa. Donald Trump jej následně nařízením zrušil. Toto nařízení bylo sice spolu s několika dalšími zrušeno, ale Sharon Buccinová, hlavní ředitelka pozemkové divize Rady pro ochranu přírodních zdrojů, uvedla, že Obamovo moratorium nebylo obnoveno kvůli specifickému jazyku nařízení z roku 2016, který říká, že je účinný, dokud „nebudou jeho ustanovení změněna a nahrazena nebo zrušeno,“ napsal server msn.com.

Čtěte také:
Babiš: Evropská unie nám peníze na plyn asi nedá
Expert: EU by měla zavést uhlíkovou daň na plyn

„Bylo to ve skutečnosti zrušeno Trumpem, takže to v podstatě ukončuje to, co udělal Obama,“ řekla Buccinová s tím, že oznámení neznamená okamžité opatření proti rozvoji těžby uhlí. Agentura prý nyní bude vyhodnocovat možnosti.

Přestože administrativa tvrdí, že nezastavila pronájem federální půdy pro těžbu uhlí, dočasně pozastavila nové pronájmy pro těžbu ropy a zemního plynu. Nařízení zahájilo pětiletý program umožňující těžbu ropy a plynu na moři