SUAS a Paukner budou stavět rozvodné sítě

Doba čtení:2 m, 14 s

Padesátiprocentním partnerem v nové společnosti bude vlastník Carbounion Bohemia Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Energetická společnost SUAS GROUP spoluzakládá montážní podnik SUAS Grid, který se zaměří na stavbu elektrických rozvodných sítí. Padesátiprocentním partnerem v nové společnosti bude vlastník Carbounion Bohemia a dlouholetý obchodní partner skupiny Petr Paukner.

Nový podnik již obdržel povolení od antimonopolního úřadu. SUAS GROUP je sesterskou skupinou Sokolovské uhelné. Nová společnost se zaměří na výstavbu elektrické rozvodné sítě v západních a severních Čechách. Společnost by mohla podle majitelů v prvních letech generovat až stamilionové tržby.

Oblast si společnost vybrala, jelikož se v regionech dlouhodobě daří sesterským společnostem skupiny Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. „V severních a západních Čechách působíme 230 let a známe toto prostředí jako své boty. Navíc s odklonem od uhlí ve společnosti Sokolovská uhelná můžeme využít současných kapacit do nově vzniklého podniku,“ vysvětlil místopředseda dozorčí rady SUAS GROUP Pavel Tomek, který ve firmě zastupuje dědice zesnulého majoritního akcionáře Františka Štěpánka.

Z počátku se počítá s tím, že podnik nabídne pracovní místa pro zhruba padesát pracovníků. „Do týmu, který bude postaven z lidí především ze Sokolovské uhelné, chceme přinést zkušenosti, know-how a reference. Na trhu montáží působíme už sedm let,“ upřesnil Paukner s tím, že si s firmou zatím nestanovuje žádné finanční plány.

 

Společnost by mohla podle majitelů v prvních letech generovat až stamilionové tržby. Podle Tomka by ale nový podnik mohl růst ještě rychleji. „Obchodní činnosti začneme budovat na externích zakázkách. Předpokládáme a věříme, že se nám dále naskytnou i příležitosti práce pro SUAS GROUP, které budou přibývat,“ věří Tomek.

Společnost SUAS GROUP má ambici investovat do zelené energetiky zhruba deset miliard korun, kde původní desetiletý záměr počítá se sedmi fotovoltaickými a čtyřmi větrnými elektrárnami v souhrnném výkonu až 250 megawattů. Skupina by se ráda podílela i na budování infrastruktury dobíječek pro elektromobily, první by měla v nadcházejících měsících vzniknout u golfového hřiště v Sokolově, které patří do skupiny.

Skupina SUAS GROUP vznikla jako sesterská společnost Sokolovské uhelné a klade si za cíl přechod z ekonomiky založené na těžbě a zpracování hnědého uhlí do jiných oblastí podnikání. Skupina a její podniky se chtějí orientovat zejména na energetiku, oběhové hospodářství, realitní a developerské činnosti či strojírenství. SUAS GROUP je z hlediska ekonomické výkonnosti a sociálně odpovědných investic nejvýznamnější privátní subjekt v Karlovarském kraji. Zajišťuje teplo pro 48.000 domácností, což je více než třetina obyvatel kraje. Za roky 2015 až 2021 zaplatí skupina Sokolovské uhelné do státního rozpočtu téměř osm miliard korun za emisní povolenky. Společnost má celkový podíl více než 10 procent na HDP celého kraje. Je také klíčovým zaměstnavatelem kraje, se skupinou je spojeno 11 500 lidí.