Doba čtení:2 m, 32 s
Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela varuje, že nás čeká největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Foto: tscr.cz

Největší meziroční zdražení tepla za posledních 13 let očekává Teplárenské sdružení ČR. Růst cen podle něj může být dvouciferný. Za vytápění bytu si tak lidé příští rok připlatí i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek.

Některé teplárny budou kvůli vývoji na trhu zvyšovat ceny ještě před koncem letošního roku, většina od začátku ledna, uvedlo dnes sdružení v tiskové zprávě. Výrobci a distributoři, kterých je ve sdružení 44, zásobují teplem přes 1,1 milionu domácností.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

Většina tepláren na kalkulacích cen pro příští rok nyní pracuje. „Z vývoje cen energetických komodit a povolenek je ale evidentní, že nás čeká největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Největší nárůst ceny tepla čeká teplárny využívající zemní plyn. Významně menší, ale stále výrazný, bude nárůst cen tepla vyrobeného z uhlí, kde se zásadně projeví nárůst ceny povolenek a v případě černého uhlí také cena samotného paliva, uvedlo sdružení.

Ceny zemního plynu vzrostly proti loňskému roku na čtyřnásobek, uvádí sdružení. Černé uhlí a povolenky, které si větší teplárny musí kupovat na každou vypuštěnou tunu emisí, zdražily meziročně o 100 procent.

Pro vývoj cen tepla jednotlivých dodavatelů bude zásadní, jak se jim podařilo nakoupit paliva a povolenky. Teplárny obvykle nakupují část paliva i povolenek dopředu, ale nárůst cen je tak extrémní, že ani ti nejopatrnější se zvýšení ceny tepla nejspíš nevyhnou,“ uvedl Drápela.

I teplárny, které mají dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu za pevnou cenu, se však mohou dostat do složité situace. „Jsou už první případy, kdy dodavatel plynu není schopen dostát svým závazkům a dlouhodobě nasmlouvané dodávky plynu ze dne na den ukončí,“ uvedl Drápela. Teplárně v takovém případě nezbývá, než koupit plyn na trhu za několikanásobně vyšší cenu.

U tepláren, které si musí nakupovat povolenky, by růst cen tepla mohla zmírnit vláda. Podle nedávno schválené novely zákona o podporovaných zdrojích může výrobcům vrátit až tři čtvrtiny nákladů na povolenky. „Senát doplnil přechodné ustanovení, že se tak může stát už za letošní rok,“ upozornil Drápela. Ministři by ale museli schválit nařízení stanovující, jaký podíl nákladů se bude vracet a zajistit notifikaci veřejné podpory u Evropské komise.

Výrobci a distributoři tepla zásobují teplem přes 1,1 milionu domácností, v nichž žijí tři miliony obyvatel. To je každá čtvrtá domácnost a skoro třetina obyvatel ČR. Vedle toho teplárenské společnosti ve více než 125 městech a obcích, kde působí, zásobují teplem školní, zdravotnická, kulturní i sportovní zařízení, obchodní a administrativní centra, provozovny živnostníků i průmyslové podniky. Na celkové dodávce tepla ze soustav zásobování teplem v ČR se členové sdružení podílejí zhruba dvěma třetinami.

Teplárny také vyrábějí množství elektřiny, které pokryje běžnou spotřebu všech domácností v ČR, většinu z toho v kombinované výrobě elektřiny a tepla.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa