Doba čtení:1 m, 19 s
Ekologické aktivisty pozatýkala policie. Foto: Ende Gelände
Aktivisté ve svém odporu proti uhlí neváhají sáhnout k násilnostem. Foto: Ende Gelände

Švédská policie včera zadržela skupinu ekologických aktivistů, kteří vyšplhali na střechu nad vchodem do sídla vlády v centru metropole Stockholmu. Protestovali proti prodeji východoněmeckých hnědouhelných dolů švédské firmy Vattenfall českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a požadují zastavení těžby.

Aktivisté ve žlutých vestách a helmách postavili žebříky ke vstupu do budovy. Někteří poté odvedli pozornost členů ostrahy, aby dva z demonstrantů mohli vylézt na střechu a rozvinout transparent s protestním heslem.

Čtěte také:
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

Mluvčí aktivistické skupiny Emma Ornová uvedla, že účastníci akce nesouhlasí s tím, aby státní firma Vattenfall prodala uhelné doly a tepelné elektrárny v Německu českým investorům. Ekologové vyzývají švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého.

Policie sdělila, že dostala informace o potyčce s ostrahou vládní budovy, která se ale obešla bez zranění. Mluvčí aktivistů zdůraznila, že demonstranti během incidentu nepoužili násilí.

Vláda ve Stockholmu by měla v brzké době rozhodnout, jestli prodej povolí. Poslanci švédského parlamentu museli minulý měsíc po hlasitých protestech ekologických aktivistů přerušit debatu na toto téma. Jeden z demonstrantů se tehdy rovněž pokusil politiky polít kečupem.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci