Svět moderních technologií začíná už na vrátnici

Nové turnikety na hlavní vrátnici Vršanské uhelné toho umí mnohem víc, než jejich téměř dvacet let staří předchůdci. Foto : Vršanská uhelná

Zavádění moderních technologií ve společnostech skupiny Sev.en Energy se netýká jen těžby uhlí. Technologickou novinkou se může chlubit i hlavní vrátnice ve Vršanské uhelné, kde zaměstnanci procházejí novými turnikety vybavenými mimo jiné detekčním systémem.

Původní turnikety byly na vrátnici instalovány v roce 2001 a už byly zastaralé, zvyšovala se jejich poruchovost a obtížně se sháněly náhradní díly. I proto bylo pořízení nových turniketů zařazeno do dlouhodobého plánu investic,“ vysvětlila Eliška Levojevičová, referentka obrany a ochrany Coal Services.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Ve výběru nového zařízení sehrálo roli zvyšování bezpečnostních standardů na vstupech do areálů společností. „Šlo mimo jiné o to, ještě více minimalizovat obcházení turniketů. Prvním krokem byla už v minulosti instalace kamerového systému. Nové turnikety od rakouského výrobce jsou navíc vybaveny detekčním systémem, který spustí silný akustický signál ve chvíli, kdy se je někdo snaží překonat. Kromě toho, že signál upozorní obsluhu přímo na vrátnici, se informace o nestandardním pokusu překonat turnikety přenáší i do takzvaného dohledového monitorovacího centra, kde se ukládá k dalšímu případnému vyhodnocení,“ vysvětlil Vladimír Drahozal, mistr dílny bezpečnostních a kamerových systémů, která instalaci nového zařízení zabezpečovala.

Nové turnikety jsou osazeny také čtecím zařízením, které si poradí se stávajícím i novým systémem čipových karet. „Výměna turniketů probíhala v součinnosti se společností Infotea, která zajišťuje postupnou obměnu zaměstnaneckých karet. Ty už mají nové, moderní bezpečnostní prvky,“ doplnil Drahozal.

Turnikety na hlavní vrátnici ve Vršanské uhelné projde měsíčně 20 000 osob a průjezdů zde evidují kolem 30 tisíc. Nechodí tudy jen zaměstnanci Vršanské uhelné, ale i dalších společností skupiny, které zde mají pracoviště. Vjezd využívají i externí společnosti, které pracují například na přeložkách inženýrských sítí v Hořanském koridoru. „O to náročnější výměna turniketů byla, protože veškeré práce se musely zvládnout v co nejkratším čase, aby se nijak nedotkla zaměstnanců a nedošlo k výpadkům v evidenci docházky. A to se zaměstnancům dílny bezpečnostních a kamerových systémů podařilo. Výměna se stihla během jediného dne, ráno přicházeli zaměstnanci ještě starými turnikety a ze směny už procházeli novými, aniž by si toho prakticky všimli,“ doplnila Levojevičová.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků