Doba čtení:1 m, 35 s
zemekoule-wikipedia-nasa_compressed
Poptávka po uhlí se stěhuje především do Asie. Foto: wikipedia.org NASA

V následujících pěti letech se zpomalí celosvětový růst poptávky po uhlí. Příčinou bude nižší spotřeba v Číně a Spojených Státech a nástup obnovitelných energií. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Čínská spotřeba uhlí by měla v roce 2021 mírně klesnout na 2,816 miliardy tun uhlí z 2,896 miliardy tun v roce 2014. Čína se snaží více diverzifikovat a přecházet na úspornější modely spotřeby energií kvůli zhoršující se kvalitě vzduchu, uvádí IEA. Země ale zůstane i nadále největším spotřebitelem uhlí na světě.

Čtěte také:
Čína zvýšila těžbu, ceny uhlí klesají
Indie chce naporcovat uhelného mamuta

Celosvětově se poptávka po uhlí má navýšit na 5,636 miliardy tun v roce 2021, a meziročně tak růst o 0,6 procenta. V uplynulém desetiletí přitom rostla ještě průměrným tempem 2,5 procenta ročně.

Vyšší poptávka se očekává v rozvíjejících se asijských ekonomikách, nejvíce v Indii, kde by měla ročně růst v průměru o pět procent. Naopak v Evropě a USA se spotřeba uhlí bude snižovat.

Uhlí se v předchozích letech dostalo pod palbu kvůli svému vlivu na kvalitu ovzduší a uhlíkovým emisím. Ale je ještě brzy říkat, že je to jeho konec,“ citovala zástupce IEA Keisuke Sadamoriho agentura Reuters. „Poptávka po uhlí se stěhuje do Asie, kde rozvíjející se ekonomiky s rostoucím počtem obyvatelstva hledají dostupný a bezpečný zdroj, který by poháněl jejich ekonomiku.“

Cena této suroviny v uplynulých letech klesala a v roce 2016 prudce vzrostla kvůli snížení těžby v Číně a zvýšení poptávky v asijsko-pacifickém regionu a Evropě. IEA ve své zprávě očekává v příštím roce její pokles, do roku 2021 by pak cena měla zůstat stabilní.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech