Většina globálních energetických společností, které dodávají energii do domácností, se příliš nesnaží o přechod na obnovitelnou energii. Pouze deset procent světových energetických společností rozšiřuje své kapacity obnovitelné energie rychleji než kapacity plynu nebo uhlí, upozornila studie Galiny Alové z Oxfordské univerzity.
Studie, kterou publikoval výzkumný časopis Nature Energy zjistila, že ze tří tisíc sledovaných společností většina investuje do fosilních paliv. Více než polovina těch společností, které investují i do obnovitelné energie, paralelně rozšiřuje i svá portfolia fosilních paliv. Podle autorky studie tímto způsobem velké energetické společnosti podkopávají úsilí o řešení změny klimatu, napsal server idnes.cz.
Čtěte také:
Proč má být Česko energeticky soběstačné?
Češi žádají energetickou soběstačnost
Alová upozorňuje, že velké společnosti brzdí přechod na zelenou energii a pokud v tom budou pokračovat, nezbavíme se fosilních paliv dalších pár desetiletí. „Přestože existuje několik významných příkladů energetických společností, které dostatečně investují do obnovitelných zdrojů, celkově toto odvětví přechází na čistou energii velmi pomalu nebo vůbec,“ uvedla Alová.
Studie zjistila, že 10 procent energetických společností preferuje investice do plynových elektráren, v nichž dominují americké, ruské a německé energetické společnosti využívající zásoby břidlicového plynu.
Plyn má sice ze všech fosilních paliv nejnižší emise CO2 na jednotku vyrobeného tepla, na druhou stranu je jeho těžba poněkud kontroverzní. Přináší totiž i některá rizika, mezi které patří možné zemětřesení, kontaminace podzemních vody nebo únik plynu do atmosféry.
V loňském roce pokleslo používání uhlí k výrobě elektřiny po celém světě o rekordní tři procenta. Za pokles využívání uhlí o 8,3 procenta v první polovině letošního roku mohla pandemie covid-19.
Celosvětově ale výroba elektřiny z uhlí stále dominuje. Naopak objem výroby z obnovitelných zdrojů v globálním měřítku během první poloviny roku 2020 nepřekročil deset procent.