Také šachty slaví výročí

Město Most je s hnědým uhlím neodmyslitelně spjato. Foto: wikipedia.org

Na letošní rok připadá celá řada báňských výročí. A hned několik jich souvisí s jedním z dolů, jehož historie se už sice uzavřela, patřil však k těm známějších z desítek hlubinných dolů na Mostecku.

Většina lidí jej zná pod jménem Vítězný únor, ovšem tehdejší Severočeská uhelná akciová společnost v Mostě jej založila ještě na sklonku 19. století. Aniž by to tehdy majitelé možná tušili, byl to jejich poslední důl založený na Mostecku.  Hlubinný důl dostal jméno Tegetthoff, po Wilhelmu von Tegetthoffovi, jednomu z nejvýznamnějších Rakousko-uherských admirálů. Hloubení jámy č. 1 začalo na podzim roku 1898, ovšem už v létě následujícího roku bylo zastaveno. Obnoveno bylo až v roce 1907, ovšem skutečná těžba tu začala až v roce 1909, kdy tu bylo vytěženo 140 tisíc tun uhlí.

Čtěte také:
Most chce postavit pomník horníkům
Mostecko bude jednou rekreační oblast

Z Dolu Tegetthoff se poměrně rychle stala jedna z nejmodernějších šachet v okolí. Měla elektrický těžní stroj a dokonce se hovoří o tom, že jako na prvním z dolů v širokém okolí tu měli koupelny pro zaměstnance. Do té doby se havíři koupali až po příchodu z práce domů. Dalším důležitým datem v historii dolu byl rok 1919, kdy poprvé změnil jméno a začalo se mu říkat Herkules. Tato značka se svého času stala velmi populární a stala se synonymem kvalitního uhlí.

Nový název vydržel dolu až do další změny režimu, v roce 1948 dostal nakrátko jméno Důl Partyzán Slánský, ovšem po politickém procesu s Rudolfem Slánským přišla poslední změna názvu a v roce 1952 byla hlubinná šachta definitivně přejmenována na Vítězný únor.

Definitivní ukončení těžby a zánik Dolu Vítězný únor přišel v roce 1986. Dnes trochu symbolicky v jednom z objektů tohoto dolu sídlí společnost Rekultivace.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda