Doba čtení:1 m, 19 s
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Foto: pixabay.com

Druhá jaderná elektrárna v Česku, která stojí nedaleko jihočeského Temelína u Týna nad Vltavou, dodává elektřinu do sítě již 20 let, a to od 21. prosince 2000. Ačkoli se o její výstavbě rozhodlo již koncem 70. let minulého století, její výstavbu, která začala v roce 1987, přerušil pád komunistického režimu a s ním spojená změna hospodářských a politických podmínek.

Otázka, zda dostavět či zakonzervovat rozestavěnou Jadernou elektrárnu Temelín (ETE), řadu let zaměstnávala polistopadové politiky a výrazně rezonovala i u veřejnosti. Proti se stavěly hlavně ekologické organizace, silně zněl odpor k dostavbě ze sousedního Rakouska. Konečné rozhodnutí o dostavbě elektrárny učinila vláda Miloše Zemana (ČSSD) v květnu 1999. První blok ETE byl připojen k síti v prosinci 2000, druhý o dva roky později. Instalovaný výkon obou turbogenerátorů činí 1125 MWe. Nyní se již několik let diskutuje o stavbě dalších dvou bloků.

Čtěte také:
Kubátová: Nový blok Dukovan se možná nepostaví
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Elektrárna byla vybudována na základě sovětského technického projektu, vylepšeného československými odborníky. Generálním dodavatelem technologické části elektrárny byla Škoda Praha. Systém kontroly a řízení pochází od americké společnosti Westinghouse. V květnu 1997 doputovala do Temelína první zásilka jaderného paliva, jež bylo do reaktoru prvního bloku vloženo v létě 2000. Štěpná reakce byla v reaktoru spuštěna 11. října 2000.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos ke konci listopadu 14,1 TWh.