Doba čtení:2 m, 0 s
Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Foto: iUHLI.cz

Samotná korekce limitů těžby hnědého uhlí na dole Bílina nebude podle Teplárenského sdružení ČR stačit k zajištění dostatku uhlí pro teplárny. Bude třeba přijmout balík nutných opatření. Uhlí v teplárnách v příštích 20 letech úplně nahradit nepůjde. Sdružení to dnes uvedlo v reakci na dnešní oznámení ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), který se vyjádřil pro prolomení limitů na dole Bílina ještě letos a odklad rozhodnutí na lomu ČSA na rok 2020.

„Vláda ve Státní energetické koncepci jasně deklarovala, že uhlí pro teplárny zajistí, takže očekáváme, že tento slib bude při rozhodování o limitech těžby uhlí naplněn. Pokud by mělo dojít pouze ke korekci limitů na lomu Bílina, pak je potřeba přijmout balík dalších opatření, která zajistí, aby uhlí za limity skončilo opravdu v teplárnách a došlo k omezení využití uhlí v konečné spotřebě, jak to předpokládá Státní energetická koncepce,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Ve státní energetické koncepci se jako jeden z hlavních cílů uvádí, že do roku 2020 má být zajištěn maximální možný odklon od užití uhlí v konečné spotřebě v domácnostech. Zásadní snížení využití hnědého uhlí v maloobchodu včetně domácností předpokládá také studie, kterou si Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno objednalo u společnosti Vupek Economy.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

„Rozhodnutí o limitech předurčí množství kvalitního tříděného uhlí, které bude dlouhodobě k dispozici pro malospotřebitele včetně domácností. Bude nezbytné toto rozhodnutí promítnout do dalších politik a opatření včetně dotačních programů, jako jsou Nová zelená úsporám nebo Operační program životní prostředí,“ míní ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Stát by měl pomoci snížit spotřebu hnědého uhlí také teplárnám. Možnosti podle sdružení určitě existují, i když uhlí v teplárnách v příštích 20 letech úplně nahradit nepůjde. Je potřeba co nejrychleji nastartovat Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, kde jsou k dispozici nemalé prostředky pro rekonstrukce tepelných sítí. To by zvýšilo účinnost dodávky tepla a snížilo poptávku po uhlí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by také mělo s Evropskou komisí dojednat odstranění omezení disponibilních prostředků pro velké podniky, které bude do budoucna velkou překážkou pro efektivní vyčerpání alokovaných prostředků. Nemalou část hnědého uhlí by mohl v budoucnosti nahradit komunální odpad. K tomu je ale potřeba vytvořit legislativní a ekonomické podmínky a omezit skládkování.

Mohlo by vás zajímat: Přestřelka tepláren a MPO se vyostřuje