Budějovická teplárna rekultivuje odkaliště

Teplárna investuje v posledních letech stovky milionů korun, aby její zdroje byly ekologičtější. Foto: teplarna-cb.cz

Teplárna České Budějovice rekultivuje 50 hektarů velké bývalé odkaliště teplárenského popílku mezi Českými Budějovicemi, Srubcem a Starými Hodějovicemi. Práce potrvají do poloviny roku 2021, náklady jsou 120 až 130 milionů korun. Z odkaliště se stane lesopark, uvedl člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Odkaliště sloužilo firmě, která dodává teplo a teplou vodu do více než 28.800 bytů ve městě, v letech 1980 až 2009. Teplárna tam ukládala vedlejší produkty po spálení uhlí. Dopravovala je tam jako směs popílku s vodou, potrubím od kotlů v areálu na Novohradské.

Čtěte také:
Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km
Budějovická teplárna získala prestižní rating

Příprava rekultivace začala v roce 2005, samotné práce pět let poté. „Základem je postupné snižování hladiny a odpouštění odkalištních vod, modelace terénu a překrytí rekultivačním materiálem,“ uvedl Žahourek.

Odtěžený je kus koruny hráze, loni teplárna odvodnila vnitřní část odkaliště a překryla ho spodní rekultivační vrstvou. Malé laguny se už tvoří jen po deštích. Letos na odkališti přibyla ornice a zeleň, zčásti i z bývalé deponie v Mladém, jejíž plocha se vrátila do zemědělského půdního fondu. Vznikne i nové koryto Hodějovického potoka s meandry a tůněmi. Z odkaliště se stane přírodní lesopark.

Teplárna investuje v posledních letech stovky milionů korun, aby její zdroje byly ekologičtější, zvyšuje i energetickou účinnost, uvedl předseda představenstva firmy Václav Král.

V roce 2018 prodala teplárna 1505 terajoulů tepelné energie. Čistý obrat firmy s 230 zaměstnanci byl loni 847 milionů korun, skončila v zisku po zdanění 40,5 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Distribuční síť teplárny měří 164 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme