Teplárna Kladno má nové tlumiče hluku

Teplárna vyrábí teplo pro město Kladno a jeho více než 15 000 domácností a firem. Foto: 7energy.com

Teplárna Kladno má nové tlumiče hluku, které nahradily zastaralou technologii. Zajistí výrazné snížení hluku při najíždění technologií a pomohou dodržovat limity i v budoucnu. Na střechu bloku číslo 5 je přepravil vrtulník. Jde o investici za více než tři miliony korun. V příštím roce je naplánována výměna tlumičů i na bloku číslo 4, uvedl generální ředitel teplárny Milan Prajzler.

Vrtulník při prvním a druhém přeletu odnesl dva staré tlumiče a při dalších dvou přeletech přepravil nové tlumiče včetně pojistných ventilů na jejich pozice. Šlo o první podobnou akci teplárny, využití vrtulníku bylo logisticky nejjednodušší variantou. „Budova kotelny bloku 4, 5 je v podstatě nejvyšší budovou v Kladně, což není vidět kvůli geografické poloze teplárny, ale je to 65 metrů, a mít třítunové závaží na výložníku jeřábu takto vysoko je problém,“ uvedl Prajzler.

Čtěte také:
Elektrárna Chvaletice má nejnižší emise SO2 v historii
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Podle mluvčí teplárny Markéty Čapkové dva nové tlumiče hluku vyrobila společnost Glaunach GMBH. Nahradí stávající dosluhující tlumiče výfuků pojistných ventilů kotle K5. „Menší tlumič váží 950 kilogramů a druhý 2900 kilogramů,“ doplnila Čapková.

Teplárna splňuje ekologické limity platné od srpna 2021. Nyní v Kladně fungují pouze moderní zařízení postupně uváděná do provozu v letech 2000 až 2013. Teplárna splňuje ekologické limity ČR i nové předpisy Evropské unie platné od letošního 18. srpna. Tyto limity podle ředitele plní teplárna jako celek dva roky a nejnovější blok od roku 2014.

Kladenská teplárna patří od roku 2019 do skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače. Pro výrobu tepla a elektřiny používá nejen uhlí, ale také dřevní štěpku, její podíl stále zvyšuje, což přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého vypouštěného do ovzduší. Má 250 zaměstnanců a pět výrobních bloků, z nich jsou aktuálně čtyři určeny pro současnou výrobu elektrické energie a tepla. Její výkon dosahuje 524 MWe. Vyrábí teplo pro více než 15.000 kladenských domácností a firem.