Doba čtení:2 m, 19 s
Strakonická teplárna vytápí zhruba 7 tisíc bytů ve městě Strakonice. Foto: tst-cz

Strakonická teplárna postaví za deset milionů Kč teplovod, jímž bude zásobovat obyvatele víc než 250 bytů na sídlišti Šumavská. Vyřeší tak spor s firmou Energo Strakonice, která jí neplatí a neuzavřela s ní smlouvu. Stavba by měla být hotová na podzim.

Firmy se měly dohodnout do 16. dubna, jednání jsou bez výsledku. ČTK to řekl strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Město je majoritním akcionářem teplárny.

Čtěte také:
Bartoš: Bez plynu se teď neobejdeme
Filip: Plyn nemůže být primárním zdrojem elektřiny

Teplárna v lednu na několik hodin omezila dodávky firmě Energo, jež zásobuje teplem sídliště Šumavská. Spor řešil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal předběžné opatření, podle nějž musí teplárna Energu dál dodávat a Energo za teplo platit. Společnosti měly do 16. dubna uzavřít novou smlouvu. Jednání ale nepokročila, sdělil mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort.

Město už požádalo o stavební povolení, peníze na teplovod musí schválit zastupitelé. „Rada města doporučila zastupitelstvu investovat deset milionů korun a postavíme své vlastní trubky z našeho teplovodu přímo do domů, které o to budou stát. Máme už dohody s většinou SVJ (společenství vlastníků jednotek), že to chtějí. Jakmile začneme kopat, žádná dohoda nebude, protože postavíme své vedení. Měřáky a kohouty dodáme přímo do domů, takže si budou moci regulovat svoje odběry a podívat se, kolik spálili,“ řekl starosta.

Problém podle něj je, že stavební bytové družstvo prodalo Energu některé pozemky, přes které má teplovod vést. „Máme nápady, jak to vést jinudy a jak vytápět, ale bude to složitější,“ dodal Hrdlička.

Podle Havlíčka vychází situace ze sporů, které začaly v roce 2016. Energo uvádí, že teplárna mu dluží 14,5 milionu za nájem distribuční soustavy. Tento soudní spor není podle ministra dořešený. Podle vedení teplárny jí Energo nyní dluží kolem 3,5 milionu Kč. Generální ředitel teplárny Pavel Hřídel řekl, že do 16. dubna se nebude k situaci vyjadřovat.

Teplárna a Energo jednaly nedávno nad rámec správního řízení, které ERÚ vede. „Průběh jednání, bohužel, v nejmenším nenasvědčoval tomu, že by strany sporu jakkoliv ve vyjednávání pokročily,“ uvedl Kebort. ERÚ proto připravuje rozhodnutí. Stále platí předběžné opatření, které úřad vydal. „Obě strany neustále vyzýváme, aby ho respektovaly. Zdůrazňujeme, že primární je racionální jednání obou stran, které nabídne jistotu spotřebitelům, kteří v celém sporu vystupují doslova jako rukojmí,“ dodal Kebort. Když držitel licence poruší své povinnosti, hrozí mu podle energetického zákona pokuta až 15 milionů Kč.

Strakonická teplárna skončila v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu, tržby byly 316 milionů. Prodala 472,5 terajoulů tepla. Za loňský rok skončí v zisku, řekl Hřídel. Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem.