Teplárnám hrozí miliardové ztráty

Teplárny v posledních letech do ekologizace investovaly miliardové částky. Foto: wikipedia.org

Velké teplárny, hlavně uhelné, zásobující teplem zejména krajská a statutární města, mají za sebou nákladná opatření ke snížení emisí oxidů dusíku a prachu a víceméně i oxidů síry. Tyto investice však můžou přijít vniveč, varuje Teplárenské sdružení ČR (TSČR).

„V době, kdy už realizovaly nákladná ekologická opatření, připravuje EU další zpřísnění limitů. Ty však některá již realizovaná opatření nemusí splnit. Znamenalo by to v podstatě odepsat ještě nesplacená zařízení a postavit další nová a drahá zařízení,“ uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí TSČR Pavel Kaufmann.

Čtěte také:
Topná sezona letos začala dříve
Čeká energetiku normalizace?

Denitrifikace, odsíření ani odprášení podle něj nejsou „levná zařízení“ jako například mobilní telefon, který můžeme měnit každý druhý rok. „Navíc efekt zpřísněných limitů už nebude na životní prostředí tak zásadní, jelikož emise z energetiky a teplárenství už klesly na takovou úroveň, že rozhodujícím faktorem, například u prachu, začíná být doprava a lokální individuální vytápění domácností,“ vysvětlil Kaufmann.

Na plnění přísnějších emisních limitů, které budou muset plnit od začátku roku 2023, se připravují i střední a menší teplárny, opět především uhelné. Je to sice za více než 4 roky, ale na přípravu projektů, výběrová řízení i následnou realizaci opatření to v energetice zase není tak moc času. Navíc je potřeba koordinovat projekty i vzhledem ke kapacitám společností, které se výstavbou ekologických opatření v teplárnách zabývají.

V teplárnách probíhají také náhrady zastaralých parních rozvodů za horkovodní. Členové Teplárenského sdružení České republiky letos v sedmi městech nahradili více než 15 kilometrů tras parních rozvodů hospodárnějšími horkovodními či teplovodními rozvody. Oproti loňskému roku je to nárůst skoro o polovinu. Příští rok by měla náhrada parovodů také díky podpoře z evropských fondů dále zrychlit. Dotaci na výměnu rozvodů už budou moci čerpat na rozdíl od předchozí praxe i velké teplárny. Zatím byla schválena dotace pro 43 žádostí s celkovou dotací 617 milionů korun. Na další výzvu je alokováno 2,5 miliardy korun, příjem žádostí o podporu končí 30. října 2017.

Nové rozvody, v nichž místo páry přenáší teplo voda, přinášejí citelné snížení ztrát. Spotřeba paliva může klesnout až o celou osminu, což přispívá ke stabilizaci ceny tepla a také ke zlepšení kvality ovzduší, protože ušetřené teplo se nemusí vyrobit.

Mohlo by vás zajímat:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků