Teplárnu živí 126 vlaků uhlí ročně

teplarna-olomouc-dalkia-cz_compressed

Olomoucká teplárna zahájila provoz v roce 1952. Foto: Dalkia.cz

Olomoucká teplárna brzy oslaví 65 let. Důchod ji však ještě nečeká, dodnes vytápí značnou část města.

O teplárně v Olomouci se začalo mluvit už těsně po válce, provoz však zahájila v roce 1952. Tehdy do provozu uvedený kotel o výkonu 30 tun páry za hodinu se stal průkopníkem dálkového vytápění města. V roce 1956 k němu přibyl další, o něco větší kotel, a v roce 1959 byla v teplárně spuštěna i první turbína a generátor dodávající tehdy do sítě 6,3 MW elektrického výkonu, napsal Olomoucký deník.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Evropa zažívá uhelnou renesanci

Od sedmdesátých do devadesátých let byl postupně budován například špičkový zdroj tepla umožňující rychlou dodávku i díky palivu v podobě topného oleje. Největší proměnou však samotná teplárna prošla po roce 1990. Přísnější ekologické limity si vyžádaly přestavbu technologie i budov. Nové kotle, krytá skládka uhlí, odpopílkovací zařízení i odsíření a k tomu nové vodní hospodářství a další moderní technické vymoženosti stály přes dvě miliardy korun.

Kotel spaluje uhlí z Bíliny

V současné době je hlavním zdrojem tepla, páry a elektrické energie v teplárně fluidní kotel. Obr o výkonu 188,5 tuny páry za hodinu je vysoký téměř 30 metrů a spaluje výhradně severočeské hnědé uhlí z Bíliny. Fluidní technologie zaručuje dokonalejší spálení uhlí a tím i vyšší účinnost. Je zajímavé, že přímo k uhlí se do kotle přidává i vápenec a zajišťuje tak odsíření spalin.

Pára roztáčí turbínu a ta pak generátor o elektrickém výkonu 41 MW. Ten by patrně dokázal zásobovat většinu olomouckých domácností, technicky to však není možné.

Kromě tohoto velkého kotle je v teplárně k dispozici ještě jeden, tentokrát granulační kotel na černé uhlí. Má výkon 100 tun páry za hodinu a pohání turbosoustrojí o výkonu 8 MW. V provozu je však jen v zimních měsících, kdy je nutné posílit stávající výrobu.

Pára, horká voda a elektřina – to jsou tři hlavní produkty teplárny. Odebírají je nejen domácnosti, ale i místní podniky. Elektřina pak bezezbytku proudí do rozvodné sítě. Po městě teplárna napájí celkem asi 40 km parovodů a přes 60 km horkovodní sítě.

Není se co divit, že si při tomto výkonu řeknou kotle o dostatek potravy. Tu představuje 126 nákladních vlaků uhlí ročně. Pro lepší dech pak spolykají 8000 tun vápence a množství vody jde do milionů litrů. Komín teplárny o výšce 120 metrů patří k nejvyšším stavbám Olomouce a podle komínových techniků je z něj prý úžasný výhled na město.

S novými emisními limity, které platí od letošního roku, čeká teplárnu další náročná rekonstrukce. Počítá se, že po ní by měla splnit veškeré limity na vypouštění škodlivin do ovzduší. Ty mimochodem hlídá kontinuální měření spalin monitorující vypouštěné spaliny 24 hodin denně. Kontroly jsou zde pravidelné a každé porušení by znamenalo citelnou pokutu. Poloha teplárny kousek od centra města je v mnohém výhodná, z hlediska ekologie však zavazuje.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech