Teplárny Brno začaly s instalací dvou středotlakých kotlů za 200 milionů korun ve svém provozu Špitálka. Jde o poslední krok modernizace pobočky, která letos slaví 90 let od svého vzniku.
Nové kotle nahradí vybavení z 50. let minulého století. „Cílem bylo připravit i Špitálku stejně jako naše ostatní velké zdroje na plnění dodávek pro přebudovanou horkovodní síť. Po dokončení přestavby parovodů na horkovody v roce 2027 již totiž budou kompletní dodávky probíhat jen prostřednictvím horké vody. Nové kotle se stanou významným členem soustavy zejména v přechodovém jarním a podzimním období,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost
Instalace nových kotlů má vést k větší efektivitě výroby tepla. „Nové kotle mají sice nižší tepelný výkon než K28, ale o pět procent vyšší účinnosti výroby. Současně také splňují veškeré zpřísněné emisní limity a kritéria nejlepší dostupné technologie označovaná BAT,“ uvedl výrobní ředitel tepláren Tomáš Weigner. Staré technologie byly pro současné potřeby tepláren předimenzované. Spotřeba tepla v posledních letech klesá jednak kvůli stále teplejším zimám, ale také kvůli masivnímu zateplování domů.
Poslední krok modernizace Špitálky přijde na 200 milionů korun. Instalaci nových kotlů, z nichž každý váží 85 tun, předcházely rozsáhlé stavební úpravy. Kotle do Brna přivezly nákladní tahače z výrobního závodu v německém Gunzenhausenu. Fungovat začnou až v příští topné sezoně. Díky jejich instalaci a montáži špičkových hořáků s recirkulací spalin, která byla součástí předchozí etapy modernizace, klesne produkce emisí oxidu dusíku na Špitálce o více než třetinu.
Špitálka je nejstarším provozem Tepláren Brno, od jehož spuštění uběhne 4. prosince přesně devadesát let. Byla prvním provozem v tehdejším Československu, kde se společně vyráběla s teplem také elektrická energie.