Teplo zdraží i Elektrárna Opatovice

Elektrárna Opatovice dodává teplo přímo do 35 tisíc domácností na Chrudimsku a Pardubicku. Foto. wikipedia.org

Domácnostem na Pardubicku a Chrudimsku, které odebírají teplo z Elektrárny Opatovice, vzroste cena tepla z 508 na 522 korun za jeden gigajoule (GJ). V třípokojovém bytě se náklady zvýší o 2,5 procenta, což představuje ročně částku 320 korun.

Přímo firma dodává teplo 35 tisícům domácností na Pardubicku a Chrudimsku a některým odběratelům na Hradecku. V bytě o třech pokojích obyvatelé v průměru spotřebují 25 gigajoulů za rok. „Do úpravy ceny se částečně promítají zvyšující se náklady na výrobu a distribuci,” uvedla společnost.

Čtěte také:
Pardubický kraj počítá i s uhelnými elektrárnami
Greenpeace způsobili milionové škody

V roce 2015 energetická firma zavedla dvousložkovou cenu tepla, v příštím roce bude v průměru tvořit 38 procent nákladů. Výše stálé platby se liší podle nároku odběratele. Jinou spotřebu má průmyslový objekt, jinou domácnost. Proměnná složka odráží cenu paliva použitého k výrobě tepla a zároveň počítá odebrané množství tepla.

Nepřímé dodávky tepla zajišťuje opatovická společnost do Hradce Králové. Teplo si kupuje společnost Tepelné hospodářství, která patří městu. Firma v krajském městě dodává teplo do asi 24 tisíc domácností. Cena je pro jejich klienty jednosložková. Cena vzroste o pět procent na 535 korun za GJ. Loni a předloni firma teplo nezdražovala.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků