Termokamera pomáhá v elektrárně

Jednou z výhod termokamery je, že dokáže monitorovat i hůře přístupná místa. Foto: Sev.en Energy

Novou termokameru začali od dubna používat v Elektrárně Počerady, kterou provozuje skupina Sev.en Energy. Bude pomáhat nejen při vyhledávání úniků tepla, ale prakticky ve všech částech provozu.

Termokameru BOSCH GTC 400C jsme pořídili zhruba v polovině dubna. K dispozici je na pracovišti směnových inženýrů, aby byla k dispozici neustále. Využití najde v široké škále činností,“ vysvětlil Tomáš Polák, vedoucí oddělení řízení směnového provozu Elektrárny Počerady. Oddělení provozní ekonomie a provozní personál využije termokameru pro sledování úniků a ztrát tepla, kromě sledování a monitoringu netěsností topných okruhů, parovodů a podcházejících armatur využije přístroj také elektro údržba a provoz na kontrolu připojení elektrozařízení v rozvodnách a u rozvaděčů.

Vznikne místo uhelného lomu unikátní divočina?

Doposud jsme využívali bezdotykové teploměry, případně termokameru podnikové hasičské jednotky. Nové zařízení nám ale poskytuje nové možnosti, můžeme se díky němu zaměřit i na hůře přístupná místa a má i celou řadu dalších funkcí, které nám v mnoha ohledech usnadní práci,“ doplnil vedoucí. Termokamera dokáže pracovat v rozsahu od -10 do 400 stupňů Celsia, dokáže pořizovat a ukládat snímky jak v teplotním, tak viditelném spektru. Vydrží až devět hodin používání.