Doba čtení:1 m, 17 s
ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy. Udržuje, obnovuje a provozuje 44 rozvoden se 79 transformátory a vedení o celkové délce téměř 5700 kilometrů. Foto: ČEPS

Pražští policisté spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému nacvičovali v pátek reakci na teroristický útok v budovách provozovatele tuzemské energetické přenosové soustavy ČEPS na pražském Bohdalci a Chodově. Cílem cvičení podle ní bylo eliminovat pachatele, zajistit evakuaci osob a poskytnout první pomoc zraněným.

Cvičení se účastnily desítky policistů z různých útvarů – zaměstnanci operačního střediska, pohotovostní, speciální a zásahové jednotky, policejní interventi, pyrotechnici a vyjednavači. „Jinými slovy, do cvičení se zapojily všechny útvary, které by situaci řešily v případě reálného útoku,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Na místě byli i hasiči a záchranáři.

Čtěte také:
ČEPS dá na jihu Moravy 650 milionů do vedení
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Aby se cvičení co nejvíce přiblížilo reálné situaci, nikdo z účastníků nebyl předem seznámen s konkrétní modelovou situací, která v objektu nastane,“ doplnila Siřišťová. Každý jednotlivý krok pak podle ní sledovali zkušení hodnotitelé a také dokumentační skupina. Hlavním úkolem bylo prověřit spolupráci jednotlivých složek záchranného systému, flexibilitu útvarů, rychlost zásahu a taktiku celého zásahu. „Samotné vyhodnocení bude trvat několik následujících dnů,“ uvedla mluvčí.

Podle bezpečnostního ředitele ČEPS Martina Bílka je spolupráce firmy se složkami integrovaného záchranného systému nezbytným předpokladem zajištění bezpečnosti objektů kritické infrastruktury. „Nyní jsme si již po několikáté společně ověřili, že funguje naprosto bezproblémově,“ uvedl. I podle ředitele pražské policie Tomáše Lercha je spolupráce na vysoké úrovni.