Vláda schválila dvojnásobné poplatky těžařům

Ilustrační foto: morgueFile.com

Stát dostane od těžařů stamiliony navíc.Foto: morgueFile.com

Vláda dnes schválila nařízení, podle kterého se od příštího roku zdvojnásobí poplatky z těžby nerostů oproti roku 2013.  Tento krok definitivně zakončil novelizaci horního zákona. Stát ročně získá od těžařů stovky milionů korun navíc. 

Pro uplatnění novely zákona v praxi je vládní nařízení nezbytné. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž prosadilo, aby poplatek za vytěžené nerosty byl nově stanoven právě jím, a ne zákonem jako dosud. MPO změnu odůvodnilo možností pružné reakce na aktuální ekonomickou situaci. Mění se i způsob výpočtu poplatku, který se nově vypočítá jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů.

Čtěte také:
Miloš podepsal, teď stačí nevrtět čápem!
Senátoři schválili novelu horního zákona

Sazby vychází z novely horního zákona. „Jde o dvojnásobné zvýšení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů proti výši výnosu z úhrad z vydobytých nerostů v roce 2013,” uvedlo v důvodové zprávě MPO. Výjimku mají tvořit radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem. U těch by měla být výše výnosu zachována na úrovni roku 2013, dodává MPO.

Hlavním cílem schválené úpravy horního zákona bylo zvýšení podílu státu plynoucího z poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Podíl státu novela zvyšuje na 67 procent a podíl obcí snižuje z nynějších 75 procent na 33 procent.

Podle důvodové zprávy zákona má změna v poplatcích od příštího roku přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít podle vlády kvůli zvýšení plateb neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

tabulka nerosty

Mohlo by vás zajímat:
Mládek na odstřel
Mládek: Uhlí za limity je strategickou surovinou
Mládek: Nejde o Paskov, hrozí konkurz