Firmy podnikající v těžebním průmyslu letos kvůli ekonomické krizi způsobené koronavirem očekávají, že se jejich tržby sníží zhruba o pětinu. V anketě mezi svými členy to zjistila Těžební unie, která o výsledcích průzkumu informovala.
Obavy mají těžební společnosti zejména z druhé poloviny roku. Těžební unie sdružuje v současné době více než stovku firem. Jsou mezi nimi důlní společnosti, majitelé lomů, ale také například strojírenské firmy, které do dolů a lomů dodávají technologie.
Čtěte také:
Přepočty „na hlavu“ snižování emisi nepomůžou
Snižování emisí CO2 zasáhne celou společnost
„Zhruba na polovinu klesla například poptávka po sklářských píscích. Naopak stavebnictví stále funguje velice dobře, protože firmy mají podepsané smlouvy a musí zakázky dokončit. Pokud stát nebude masivně investovat dál do infrastruktury, pak i v této oblasti poptávka po surovinách logicky klesne,“ uvedl ředitel Těžební unie František Janáč.
Členské firmy ovlivnilo zejména to, že v některých odvětvích se po dobu nouzového stavu výroba prakticky zastavila. To ovlivnilo například spotřebu elektřiny, a tím i dodávky vysokoprocentního vápence do českých elektráren. V některých odvětvích očekávají těžaři pokles tržeb až o třetinu. Zatím se ale většina z nich nechystá propouštět.
„Společnosti zavádí úsporná opatření, která mají za cíl minimalizovat dopady na zaměstnance, protože propouštět zatím nikdo nechce. Třeba v lomech je průměrný věk zaměstnanců okolo 50 let a sehnat kvalifikované pracovníky na jednotlivé pozice je dlouhodobě velký problém. Chybí elektrikáři a zámečníci, tedy profese, kterých je na trhu nedostatek kvůli nepříznivému vývoji učňovského školství,“ uvedl Janáč.
Většina těžařů považuje za nejistý i příští rok.