Odpůrci fungující a bezpečné energetiky často argumentují, že Česko je v přepočtu emisí na jednotlivce nejhorší z EU, případně horší, než Čína. Proč tenhle argument nemá smysl?
Nejdřív dvě otázky. Kdo vypustí do vzduchu za minutu víc emisí? Čína, nebo Česko? A kdo vypustí do vzduchu za minutu víc emisí? Německo, nebo Česko? Ptáte se, proč se na to ptám, když je to přeci jasné? Protože členové zelené církve začali tenhle fakt zhusta zpochybňovat.
Čtěte také:
Kácet v Brazílii je fuj, kácet v USA je ekologické?
Snižování emisí CO2 zasáhne celou společnost
Používají k tomu zdánlivě neprůstřelný argument: přepočítají vypuštěné emise (mimochodem jde také jen o vypočtený údaj) na jednoho obyvatele daného státu. Z toho jim údajně vychází, že Česko produkuje na jednoho obyvatele víc emisí, než Německo, nebo Čína. Od toho odvozují svoji další argumentaci – Česko musí co nejdřív odstavit své uhelné elektrárny. Protože je jedním z největších znečišťovatelů na světě, což jejich výpočet jasně dokazuje. Jenže nedokazuje. A to dokonce ani podle zelených dogmat.
Tím základním totiž je přesvědčení, že produkce CO2 spojená s lidskou činností, zvyšuje množství tohoto plynu v atmosféře natolik, že to způsobuje globální oteplování. I podle zelené víry je tak potřeba co nejdřív snížit celkové množství emisí CO2 na planetě. Aby takové úsilí mohlo mít smysl, musí se emise snižovat tam, kde jich celkově vzniká nejvíc. Což je v Číně. Tahle země vytváří nějakých 27 – 28 procent světových emisí CO2. Zcela bezkonkurenčně a s obrovským náskokem proti všem dalším státům. Nějaké přepočty „na hlavu“ jsou atmosféře úplně jedno.
Je to stejné, jako když klesá balón a posádka musí vyhazovat zátěž. Dokud bude vyhazovat jen lehké předměty, bude muset stále hlídat výšku a vyhazovat další a další věci. Jestliže však vyhodí rovnou něco opravdu těžkého, balón zřetelně poskočí vzhůru.
V každém případě, uvěřit tomu, že Česko je jedním z největších světových znečišťovatelů, případně tím zdůvodňovat, proč si máme honem honem vypínat uhelné elektrárny, za které ještě nemáme náhradu, je prostě hloupost! Protože Česko jedním z největších světových znečišťovatelů není. Nebo někdo věří tomu, že 27 procent je podobné množství, jako 0,2 procenta? Což je rozdíl mezi čínským a českým příspěvkem ke globálním emisím.
Ostatně, jaký smysl mají ekologisty oblíbené přepočty emisí na obyvatele, je dobře vidět z grafu, který připravil portál iRozhlas. (Ten poskytuje zelené víře prostor docela s oblibou.) Graf z roku 2017 (zde) ukazuje – s obrovským náskokem – jako největšího „přepočteného“ znečišťovatele Katar. Druhé místo patří Estonsku, třetí Saúdské Arábii, čtvrté Lucembursko, pátá Austrálie. Z těchto států je mezi deseti největšími emitenty CO2 pouze Saúdská Arábie. Indie, jež má třetí místo v množství emisí, se po přepočtu „na hlavu“ propadla až na 41. místo. Mají tyhle hrátky s čísly jiný praktický smysl, než mást veřejnost, vytvářet atmosféru viny a stupňovat nátlak na politiky?
Protože pro rychlé snížení produkce emisí CO2 je rozhodující chování největších emitentů. Čína měla v roce 2017 na kontě 27,2 procenta a USA 14,6. Indie už „jen“ 6,8 a Rusko 4,7 procenta. Japonsko 3,3 a Německo 2,2 procenta. Ostatní země už byly pod hranicí dvou procent (zde).
Ale aby si někdo tenhle text špatně nevyložil: Česko se samozřejmě má a musí chovat vůči přírodě odpovědně. Což také dělá. V produkci CO2 sice zaujímá republika 20. místo na světě, ale setrvale množství svých emisí snižuje. Což o sobě nemůžou konstatovat ani všechny státy EU.