Doba čtení:1 m, 20 s
Těžební unie pořádá konferenci o budoucnosti, na které vystupuje i zástupce Evropské komise.

Celé řadě otázek, které stojí mimo běžnou pozornost médií a veřejnosti, se věnovala mezinárodní konference Udržitelná těžba, která se konala minulý týden v Brně.

Mezinárodní akci pořádala Těžební unie ve spolupráci s Evropskou asociací těžebního průmyslu. Řadu hodin se účastníci konference zabývali tématem „Energetická soběstačnost a uhlíková neutralita“. Hlavním motivem diskuze byla skutečnost, že průmyslové firmy jsou většinou velkými odběrateli elektřiny a stabilní dodávky elektřiny pro ně jsou rozhodujícím činitelem. A kvůli proměnlivé povaze dodávek elektřiny je pro průmysl zcela nezbytné najít způsoby, jak efektivně zvládat období s nedostatky energie i s jejími přebytky.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Na pořad se dostala i témata jako Poskytování kovů a minerálů pro uhlíkovou neutralitu, nebo Grafit – kritický uhlíkový řetězec pro uhlíkovou neutralitu. Došlo i na klimatickou strategii do roku 2050.

Hledaly se i způsoby, jakými lze Evropu udělat zajímavější pro investory do vývoje inovativních, klimaticky neutrálních a udržitelných řešení a financování jejich zavádění s ohledem na rostoucí globální konkurenci. Předpoklady přitom hovoří o nutnosti zdvojnásobení současných investic.

Diskutovalo se také o tom, že evropská energeticky náročná odvětví současně stojí na začátku dlouhých hodnotových řetězců, které na konci poskytují materiály a produkty nezbytné k přechodu na nízkouhlíkové produkty. Došlo i na téma těžby a udržitelného vodního hospodářství i na udržitelné nakládání s odpady z těžby.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa