Doba čtení:1 m, 4 s
Ilustrační foto: Malte Jochmann

Ztrátový provozovatel norských uhelných dolů na Špicberkách se snaží překonat krizi, kterou způsobily nízké ceny uhlí. Řešením pro firmu Store Norske má být rozsáhlé propouštění. Napsal server E15.cz.

Norská vláda přitom přemýšlí, jak na strategickém souostroví udržet obyvatele, pokud by největší místní zaměstnavatel zkrachoval. Význam Špicberků v posledních měsících narůstá v souvislosti s novým napětím mezi Norskem a Ruskem.

Čtěte také: V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

Aby těžař nezkrachoval, bude třeba propustit nejméně 150 ze současných 255 zaměstnanců. Nejde přitom o první letošní propouštění, firma se už rozloučila se stovkou pracovníků. Uzavřela totiž teprve loni zprovozněný důl Lunckefjell, který se měl v budoucnu stát páteří těžebních aktivit firmy.

O obnovení těžby v dole Lunckefjell se totiž musí rozhodnout nejpozději na jaře příštího roku. Delší pauza by totiž opětovný start těžby výrazně prodražila.

Pro souostroví s 2600 stálými obyvateli představuje Store Norske největšího zaměstnavatele, který zároveň vlastní celé těžební osady na ostrovech. Místní politici upozorňují, že cestovní ruch a výzkum nikdy nevytvoří tolik pracovních místa, aby zaměstnal všechny horníky Store Norske, pokud by firma ukončila činnost.

Mohlo by vás zajímat:
Švédská Kiruna ustoupí těžbě
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
VIDEO: Na Špicberkách ukládají emise pod zem