Doba čtení:1 m, 27 s
Státní těžební firma Coal India je největším světovým těžařem uhlí. Nově se soustředí také na sluneční energii.

Indická společnost Coal India, která je největším těžařem uhlí na světě, se nově výrazně soustředí také na sluneční energii. Indie nyní ročně spotřebuje miliardu tun uhlí, což z ní dělá po Číně druhého největšího spotřebitele této suroviny na světě.

Indická firma plánuje společný solární projekt na produkci 3000 megawattů se státní firmou NLC India. Jeho hodnota by měla činit 125 miliard rupií (zhruba 38 miliard Kč) a Coal India by zhruba polovinu částky měla investovat do roku 2024. Chce se také účastnit indických solárních aukcí a vyhrávat díky nabídce nejnižší ceny čisté energie.

Čtěte také:
V Indii začala privatizace uhelných dolů
Začíná světová plynová válka?

Jak víte, tak pokud jde o uhlí, naše podnikání v příštích dvou třech desetiletích zanikne. V příštích letech převezme roli hlavního poskytovatele energie solár,“ řekl agentuře Reuters předseda představenstva Coal India Pramod Agarwal.

Coal India podle údajů indického ministerstva pro uhlí v letošním finančním roce vyprodukuje 710 milionů tun této suroviny. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) je to o něco více než všichni těžaři uhlí v USA za rok 2019.

Indie v posledních několika letech usiluje o rychlé budování obnovitelných zdrojů energie, zejména solárních elektráren. Uhlí je však i nadále hlavním zdrojem indického energetického mixu a podílí se na něm více než 50 procenty. Národní vláda již prezentovala, že to tak zůstane i v příštích letech, i když se bude klást důraz na obnovitelné zdroje. Zároveň však Indie prosazuje zvýšení těžby uhlí, aby se zvýšila soběstačnost země a rovněž podpořila místní ekonomika. V Indii je stále několik set milionů lidí bez přístupu k elektrické energii.