Těžba hnědého uhlí letos vzroste o stovky tisíc tun
Letos by se v Česku mělo vytěžit více hnědého uhlí než loni. Produkci hodlá zvýšit Severní energetická a Vršanská uhelná. Dohromady by podle odhadů obou firem mohlo navýšení těžby činit 700.000 tun. Napsal to deník E15. Těžba hnědého uhlí v České v roce 2013 klesla o 7,2 procenta na 40,6 milionu tun.
„Věříme, že rok 2015 by mohl být, co se týče množství vytěženého uhlí, mírně lepší než loňský rok,“ uvedl Vladimír Budínský, člen představenstva největšího českého těžaře, Severočeských dolů ze skupiny ČEZ.
Severočeským dolům bude komplikovat život start nové elektrárny Ledvice a modernizovaných bloků v Prunéřově. „Musíme připravit opatření, která umožní pružně reagovat na možné nerovnoměrné odběry v ověřovacím provozu,“ dodal Budínský. Celková těžba bude také záviset na tom, jak studená bude zima. Zatím se teploty pohybují nad dlouhodobými českými průměry.
Severní energetická bude dodatečné uhlí těžit v bočních svazích lomu ČSA, a to povrchovou i hlubinnou metodou. Na jaře by se mělo začít s povrchovým dotěžováním zásob v prostoru Eliška III. Zhruba sedm milionů tun, které se tam nacházejí, bude firma těžit přibližně čtyři roky. „Dále probíhají přípravné práce pro hlubinné dobývání zbytkových zásob, které by mělo začít letos,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Do šachet v bočních svazích přemístí firma část horníků z utlumovaného dolu Centrum. „V první fázi by zde měla pracovat pětina stávajících zaměstnanců dolu Centrum,“ dodala mluvčí.
Vršanská uhelná, která patří do skupiny Czech Coal, si letos poprvé nechá od ČEZ z vlastního uhlí vyrobit elektřinu, kterou bude prodávat. Tuto možnost jí dala loňská smlouva mezi společnostmi o poskytnutí přepracovací kapacity ve výši 200 megawattů. „Množství přepracované produkce bude záviset na trhu s elektrickou energií,“ upřesnil generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček. Smlouvu firmy uzavřely na rok 2015 s možností jejího prodloužení do roku 2020.
Těžaře čekají letos vyšší poplatky. Novela horního zákona, která zvyšuje poplatky za těžbu, prošla připomínkovým řízením. I nadále počítá u hnědého uhlí se zdvojnásobením odvodů za vytěžené uhlí. Nově se poplatek bude počítat podle výhřevnosti. Pro Severočeské doly bude změna znamenat roční navýšení nákladů o 150 milionů korun. Vršanská uhelná spočítala dopad novely na 50 milionů korun ročně. Novela, která by měla platit od letošního července, počítá s tím, že třetinu peněz za těžbu získají obce, dvě třetiny půjdou státu.
Související články