Těžbou uhlí se bude zabývat tripartita

Doba čtení:1 m, 27 s

Lom ČSA. Foto: Oldřich Hájek

Rada hospodářské a sociální dohody ČR se bude v pondělí 2. února zabývat těžbou uhlí v Ústeckém kraji a státní energetickou koncepcí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) vládě navrhne čtyři řešení, jak s uhlím za limity naložit. Sám navrhuje částečné prolomení limitů. Odboráři chtějí plné prolomení, tato varianta má také podporu Svazu průmyslu ČR.  Šéfové tří koaličních stran minulý týden uvedli, že jsou proti bourání domů kvůli uhlí. Za prolomení limitů demonstrovalo minulý týden v Praze na 700 horníků.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova. Varianta, kterou prosazuje Mládek, by znamenala bourání asi 170 domů.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula serveru iUHLI.cz řekl, že bude plné prolomení limitů dál prosazovat. Podle něj je to jediná varianta, která je hodná silné vlády, rozumného politika a lidí, kteří myslí na budoucnost více než na svůj politický profit.

Horníci z Mostecka se obávají o budoucnost svého regionu, který by se vinou špatných politických rozhodnutí mohl stát periférií České republiky. Jsou připraveni tlak na politiky dále zvyšovat, protože již nemají co ztratit.

„Obavy o ohrožení práv a bezpečnosti občanů Horního Jiřetína a Černic při zrušení rozhodnutí o limitech těžby jsou liché, neboť samo zrušení limitů ještě neznamená automaticky pokračování těžby. Občané jsou dostatečně chráněni platným horním zákonem, podle něhož musí těžební společnosti získat souhlas všech dotčených subjektů,“ uvedl předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr.