Doba čtení:1 m, 24 s
Na místě bývalého dolu Jan Šverma je dnes Hornický skanzen Žacléř. Foto: djs-ops.cz

Žacléřské muzeum otevřelo v Galerii Pošta výjimečnou výstavu z prostředí hornictví. Návštěvníci mají možnost vidět unikátní soubor černobílých fotografií Wernera Schmidta ze Žacléře, dokumentující práci v podzemí i na povrchu Dolu Jan Šverma.

Muzeum výstavu připravilo u příležitosti 450. výročí první písemné zmínky o dolování uhlí na Žacléřsku. Fotografie doplňují obrázky pracovních part a hornických kapel od různých autorů, napsal Krkonošský deník.

Čtěte také:
Na Brněnsku budují repliku uhelné štoly
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Důl Jan Šverma byl černouhelný hlubinný důl v Lamperticích na Žacléřsku. Byl založen v roce 1950 sloučením jam Jiří, Eliška v Žacléři, Františka v Černé Vodě, Julie a Marie v Lamperticích a v roce 1957 byl připojen důl Novátor v Bečkově. Těžba byla na Dole Jan Šverma ukončena 31. prosince 1992.

Na konci roku 2011 byl důl prohlášen kulturní památkou České republiky. Na místě bývalého dolu vznikl Hornický skanzen Žacléř.

Návštěvníci mohou v rámci prohlídky navštívit špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci započali svou směnu a vydají se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan, ve které je možnost se z vozíkového oběhu vydat na 52 metrů vysokou těžní věž Jan. Z věže se naskytne panoramatický výhled na Krkonoše včele se Sněžkou a Vraní hory se Špičákem, ale i pohled na celý areál. Poté návštěvníci zamíří do nově přístupné štoly Jitřenky, která je dlouhá zhruba 100 m a je zde k vidění i nádherná uhelná sloj. Prohlídku návštěvníci ukončí ve strojovně jámy Jan, ve které se nachází původní těžní stroj, ale je zde i expozice věnovaná důlnímu vybavení, či paleontologické nálezy.