To neděláš dobře, Vládo

Cena energií stoupá do výšek, ze kterých se domácnostem i firmám točí hlava. Ilustrační foto: iUHLI

Ceny elektřiny i plynu jsou tak vysoké, že dostávají spousty domácností do existenčních problémů. Situace je kritická i podle stovek firem. Vláda čelí kritice, že její pomoc je nedostatečná. Nepomáhá si ani zbytečnými chybami a komunikačními zmatky.

Příkladem jsou zmatky kolem nabídky Tykačovy Sev.en Energy, která nabídla státu přímý prodej levnější elektřiny, která by pokryla roční spotřebu zhruba milionu domácností, nebo přípravy speciálního levnějšího tarifu.

Skoro to vypadá, jako by si Fialova vláda hloubku problému a hrozící důsledky vůbec neuvědomovala. Nezdá se, že by energetickou krizi považovala za skutečnou prioritu. Ministr průmyslu Jozef Síkela sice jásá nad tím, jak se plní plynové zásobníky a vyzývá lidi, aby šetřili energie snížením teploty, to ale ani zdaleka neřeší podstatu problému.

Když pomineme nejčernější scénář, kterým by bylo zastavení dodávek plynu, tak je hlavním problémem cena energií. Ta totiž stoupá do výšek, ze kterých se domácnostem i firmám točí hlava. A hlavně je pořádně bolí.

Páral: Piráti střílí do vlastních řad

V této situaci by bylo logické, aby vláda dělala maximum, aby lidem i firmám pomohla. Ministři často opakují, že nemají příliš mnoho možností. Ale právě proto by se měli intenzivně zabývat každou, která se objeví. Nabídka levnější elektřiny pro milion domácností mezi ně nepochybně patří.

Jestli je výhodná, nebo ne, to musí posoudit vláda a její experti. Může samozřejmě dospět k závěru, že nabídka výhodná není. Je to její právo a především zodpovědnost. Potom ji může odmítnout, nebo vyjednat lepší parametry. Ale rozhodně by o ní měla, už vzhledem k omezené škále možností, aktivně jednat. Stejně jako by měla velmi důkladně projednávat přípravu speciálního tarifu, aby jeho nastavení bylo pokud možno optimální.

Proto je velmi překvapivé, když Ivan Bartoš prohlásí, že o nabídce jen slyšel v médiích a nic se neřeší. Stejně tak zaskočí, že vláda sice podle Bartoše údajně připravuje speciální levnější tarif, ale zjevně ho s nikým nekonzultuje. Tento až přezíravý postoj je o to víc zarážející, že jde o předsedu Pirátů, kteří velmi hlasitě apelují na sociální otázky. A drahé energie jsou nyní možná tou vůbec nejpalčivější.