Top 10 spotřebitelů uhlí
Prvních deset největších spotřebitelů uhlí tvoří více než 85 procent světové spotřeby. Samotná Čína má přitom spotřebu vysokou zhruba stejně jako zbytek světa dohromady. Server Mining-technology.com přinesl profily deseti největších spotřebitelů uhlí na základě údajů o spotřebě a výrobě uhlí v roce 2013.
1) Čína
Spotřeba uhlí v Číně v roce 2013 vzrostla meziročně o čtyři procenta na 2,75 miliardy tun a představuje tak více než polovinu celkové spotřeby na světě. Čína je také zdaleka největším producentem uhlí. Na Říši středu tak připadá asi 47,4 procenta loňské světové produkce. Uhlí pokrývá více než 65 procent celkové spotřeby energie v zemi. Čína, coby nejlidnatější země a zároveň země s největší spotřebou energie, je také největším dovozcem uhlí na světě. Druhé místo patří Japonsku a třetí Indii.
2) USA
Spojené státy jsou čistým vývozcem uhlí, loni spotřebovaly 651 milionů tun uhlí, což představuje asi 12 procent celkové spotřeby uhlí na světě. Se 13 procenty jsou USA také druhým největším světovým producentem uhlí. Spotřeba uhlí v zemi v letech 2010 až 2012 klesala. V roce 2013 se ale zvýšila o 4,6 procenta. Důvodem je vyšší poptávka po elektřině a zvýšení cen zemního plynu. Z uhlí se loni ve Spojených státech vyrobilo 39 procent energie. Očekává se ale, že spotřeba uhlí v zemi v roce 2015 klesne. Řada uhelných elektráren totiž ukončí provoz, a to v souladu se standardy MATS.
3) Indie
Indie v roce 2013 spálila 463 milionů tun uhlí, což představuje asi 8,5 procenta světové spotřeby. Země byla zároveň pátým největším producentem uhlí s celkovým podílem přibližně 5,9 procenta. Uhlí představuje přibližně 44 procent celkové energetické spotřeby, u výroby elektřiny je to 68 procent. Indie je třetí největší dovozce uhlí po Číně a Japonsku. Druhá nejlidnatější země světa byla v posledním desetiletí svědkem značného nárůstu dovozů uhlí, zejména z Jižní Afriky, Indonésie a Austrálie.
4) Japonsko
Japonská spotřeba uhlí se loni meziročně zvýšila o 3,6 procenta na 184 milionů tun. To představuje zhruba 3,4 procenta celosvětové spotřeby uhlí. Asijská země v roce 2013 vyrobila pouze jeden milion tun uhlí a je druhým největším dovozcem po Číně. Uhlí tvoří zhruba čtvrtinu japonské spotřeby energie a vyrobí se z něj 27 procent elektřiny. Po tři desítky let bylo Japonsko největším dovozcem uhlí, v roce 2012 jej předstihla Čína. Očekává se, že japonská spotřeba uhlí ještě dál poroste. Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011 bude totiž jádro nahrazeno energií z uhelných elektráren.
5) Rusko
Spotřeba uhlí v Rusku loni meziročně klesla o 4,4 procenta na 134 milionů tun a Rusko je tak pátým největším světovým spotřebitelem uhlí s celkovým podílem zhruba 2,4 procenta. Rusko má druhé největší zásoby uhlí po Spojených státech. Loni bylo šestým největším producentem uhlí s podílem asi 4,3 procenta. Fosilní paliva, včetně ropy a zemního plynu, pokrývají více než polovinu výroby elektřiny v Rusku, největší zemi na světě. Z uhlí se vyrobí asi 14 procent energie. Rusko je třetím největším dovozcem uhlí po Indonésii a Austrálii.
6) Jihoafrická republika
Jihoafrická republika (JAR) loni spálila 126 milionů tun uhlí, tedy asi 2,3 procenta světové spotřeby uhlí. Země vytěžila 3,7 procenta celosvětové produkce uhlí a je tak sedmým největším producentem uhlí na světě. Z uhlí se v JAR loni vyrobilo více než 90 procent energie. Spotřeba elektřiny z uhlí přitom dosáhla 70 procent. Jihoafrická republika je šestým největším exportérem uhlí, které vyváží především do Číny, Indie a Evropy.
7) Jižní Korea
Jižní Korea v roce 2013 spálila 117 milionů tun uhlí, meziročně o 1,4 procenta více. Celosvětově to je 2,1 procenta spotřebovaného uhlí. Země loni vyrobila zhruba jeden milion tun uhlí a byla čtvrtým největším čistým dovozcem uhlí. Z uhlí se v Jižní Koree spotřebuje 60 procent energie, zatímco přibližně 30 procent kapacity se z uhlí vyrobí. Uhlí se do země dováží hlavně z Austrálie, Indonésie, Ruska a Kanady.
8) Německo
Německo loni spotřebovalo 116 milionů tun uhlí, tedy asi 2,1 procenta světové spotřeby. Země vytěžila více než 61 milionů tun. To je 1,1 procenta celosvětové produkce. Německo je čistým dovozcem uhlí, přestože má šesté největší světové zásoby uhlí a je největším producentem hnědého uhlí. Čisté dovozy představují asi 24 procent celkové spotřeby primární energie v Německu a 43 procent výroby elektřiny.
9) Polsko
Polská spotřeba uhlí loni vzrostla o 3,6 procenta na 80 milionů tun a na světové spotřebě se podílela 1,5 procenty. Země vytěžila 82 milionů tun, což představuje přibližně 1,5 procenta světové produkce uhlí. Polsko je druhým největším spotřebitelem uhlí v Evropě, spotřebuje téměř tolik uhlí, kolik vyrobí. Z uhlí se v zemi vyrobí více než 75 procent instalované kapacity elektřiny. Elektrárna Belchatów je přitom pátou největší tepelnou elektrárnou na světě.
10) Indonésie
Indonésie loni spotřebovala 72 milionů tun uhlí, meziročně o 8,2 procenta více. To je asi 1,4 procenta světové spotřeby uhlí. Indonéská produkce přitom činila celosvětově zhruba 6,7 procenta a země je tak čtvrtým největším světovým producentem uhlí. Indonésie je čtvrtým největším vývozcem uhlí, které většinou putuje do Číny, Indie, Japonska a Jižní Koree. Na indonéském trhu se z uhlí spotřebují zhruba dvě třetiny energie a z uhlí se vyrobí asi 48 procent elektřiny.
Související články