Tošovského nahradí v ČEPS Kalina

elektrické vedení 800x600_compressed

Ilustrační foto: morgueFile.com

Mimořádná dozorčí rada dnes odvolala předsedu představenstva provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimíra Tošovského. Podle serveru Lidovky.cz Tošovského ve funkci nahradí člen představenstva společnosti Jan Kalina, který je ve vedení ČEPS od loňského září.

Jediným akcionářem ČEPS je stát, který přes MPO vlastní 100 procent akcií. Tošovský byl členem představenstva od roku 2005, jeho předsedou pak od roku 2006. Mezi roky 2009 a 2010 funkci opustil a stal se ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Jana Fischera. Následně se do funkce vrátil.

Čtěte také:
ČEPS si pořídil na kontrolu vedení drony
Kam směřuje česká energetika?

Lidové noviny dnes uvedly, že důvody pro Tošovského odvolání jsou v osobní rovině. Podle listu se o jeho výměnu zasazoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) údajně chtěl premiérovi dokázat, že personální výměna není zapotřebí, ale prověrka výběrových řízení provedených dozorčí radou ČEPS neskončila příliš uspokojivě. Mnohé ze zakázek dlouhodobě získávají elektromontážní společnosti ovládané Danielem Křetínským, což se nelíbí konkurenčním firmám.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden s 71 transformátory. Loni firmě meziročně vzrostl zisk před zdaněním o více než polovinu na dvě miliardy korun. Výnosy klesly o sedm procent na 17,62 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Přetoky energie z Německa vyšly na 60 milionů
Historický moment pro přenosovou soustavu ČR
ČEPS bojuje s Němci a Rakušany