Tripartita chce pomoc vlády kvůli OKD

Důl Darkov. Foto: OKD

Tripartita Moravskoslezského kraje požádá vládu o pomoc při řešení dopadů situace v černouhelné firmě OKD a útlumu těžby. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská. Výkonný ředitel OKD Dale R. Ekmark upozornil na to, že situace na světových trzích s černým uhlím zůstává nadále špatná. Firma bude muset dále zvýšit produktivitu práce, a to ze současných zhruba 600 tun na zaměstnance na 800 tun.

Ekmark uvedl, že podle odhadů se v nejbližším období nedá očekávat výraznější nárůst cen koksovatelného ani energetického uhlí. „Proto bude společnost OKD pokračovat v roce 2015 v komplexní transformaci, která začala v polovině roku 2013 a jejímž hlavním cílem je snížit jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí,“ doplnil.

Předseda krajské tripartity a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala plány OKD ohledně zaměstnanosti a těžby vítá.  Vedení firmy podle něj k problémům přistupuje zodpovědně a chce udržet těžbu uhlí v následujících třech letech kolem sedmi milionů tun ročně, což dává určitý prostor připravit se na útlum těžby.

Ředitel OKD potvrdil, že vzhledem ke snížení těžebního plánu pro letošní rok zhruba o milion tun společnost OKD přizpůsobí počet zaměstnanců. Ke konci dubna firmu opustí 250 až 300 kmenových zaměstnanců napříč všemi závody i správou OKD. Firmu zároveň v průběhu roku přirozenou cestou opustí zhruba 500 zaměstnanců (odchody do důchodu, do nového zaměstnání, ze zdravotních důvodů atd.). Firma předpokládá v průběhu roku 2015 snížení počtu zaměstnanců dodavatelských organizací, které se přímo podílejí na důlní činnosti, zhruba o 800.

Zástupci krajské tripartity chtějí v nejbližším možném termínu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) projednat další kroky. Důležitým opatřením je podle nich možnost odchodu horníků do předčasného důchodu. To by měla vláda urychleně dořešit. Ministři by se měli zabývat i možností získat zpět bytový fond bývalých bytů OKD.

Účastníci se zabývali také postupem programu řešení revitalizace po hornické a hutnické činnosti z roku 2002. Ze slíbených 21 miliard korun totiž bylo vyčerpáno na zdejší připravené a komisí schválené projekty zatím jen devět miliard. Přitom jde o projekty, které mohou přinést práci pro stovky až tisíce lidí.