Tripartita i šéfové stran budou řešit tendr na Dukovany

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka se budou řešit ekonomické a bezpečnostní otázky plánované zakázky, cílem je tendr neoddalovat. Foto: vlada.cz

Plánovaný tendr na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny bude dnes na mimořádném videokonferenčním zasedání řešit tripartita. Odpoledne se na stejné téma sejdou také předsedové sněmovních politických stran. Jednání se zúčastní také vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Havlíček včera uvedl, že finální rozhodnutí o podobě tendru na stavbu nového bloku dukovanské elektrárny na středečním jednání předsedů sněmovních politických stran nepadne. Řešit se podle něj budou ekonomické a bezpečnostní otázky plánované zakázky, cílem je tendr neoddalovat. Část opozice dlouhodobě kritizuje případnou účast ruských a čínských firem ve výběrovém řízení.

Čtěte také:
Kubátová: Nový blok Dukovan se možná nepostaví
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Už dříve Havlíček mluvil o čtyřech variantách, jak by se výběr dodavatele mohl řešit. Podle něj mezi ně patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je pak takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách. Sám Havlíček před Vánoci označil za nejpřijatelnější model 3+2.