Americký prezident Donald Trump učinil v minulých dnech svá další rozhodnutí namířená k uvolnění ekologických regulací a závazků v oblasti ochrany klimatu, které posílily za působení jeho předchůdce v prezidentském úřadě Baracka Obamy.
Stalo se tak před televizními kamerami, kde byl symbolicky obklopen zástupci amerického uhelného průmyslu. Ten je většinou označován za jednoho z hlavních, kdo se musí uskromnit, má-li být životní prostřední ušetřeno. A stalo se tak na půdě amerického úřadu pro ochranu životního prostředí (EPA – Environmental Protection Agency), který byl prezidentem Trumpem pověřen, aby zrevidoval doposud platný zákon o čisté energii (Clean Power Act).
Čtěte také:
Trump chystá změny v energetické politice USA
Trump chce energetickou nezávislost USA
Co by tyto změny mohly znamenat pro těžbu uhlí u nás, v České republice? Nejprve je vhodné říci obecnou poznámku. Toto Trumpovo rozhodnutí je v kontextu většiny jeho předvolebních slibů. Trump své ambice o hlasy voličů postavil na představě, že vrátí Spojeným státům vnější i vnitřní postavení a uspořádání, které měly někdy v druhé polovině minulého století, jakoby se vším všudy na mezinárodní i domácí scéně. Takto pojatý přístup ale v principu možný není.
Je možné opětovně zdůrazňovat některé principy a hodnoty, ale není v principu možné chtít se vrátit v čase. Příliš mnoho se toho totiž změnilo. Za padesát let se změnili lidé a celý svět. Již jen pokrok v komunikačních technologiích, v internetu, který umožňuje sdílení myšlenek v tom dobrém a někdy i špatném smyslu. Svět si osvojil využívání obnovitelných zdrojů, vznikly zde nové oblasti byznysu atd.
Je zajímavé, že spotřeba černého uhlí ve Spojených státech začala klesat již před tím, než do ní nějakým způsobem zasáhl prezident Obama (viz graf dále). Bylo to z různých důvodů, včetně finanční a ekonomické krize. Nicméně pokles spotřeby uhlí od roku 2007 představuje ‑35 procent.
Uvolnění prostoru pro využití uhlí v USA může logicky znamenat určité zastavení poklesu jeho spotřeby, ale je otázkou, zda se tím může změnit celkový dlouhodobý klesající trend. Potom pravděpodobné zvýšení těžby uhlí v amerických dolech nemusí najít své uplatnění přímo v zemi. To je již důležitá informace pro nás, může vzrůstat export amerického uhlí.
Případné zvýšení exportu uhlí z USA totiž patrně nebude přispívat k posílení ceny uhlí na světových trzích, i když hlavní prim bude stále hrát spotřeba uhlí v Číně a australská těžba.
Podmínky těžby v tuzemsku mohou být pak dále ovlivněny teoreticky snazší dostupností amerického uhlí v Evropě. V takových souvislostech může první dojem z kroků prezidenta Trumpa ve prospěch těžby uhlí v zámoří z našeho pohledu docela vyblednout, protože výsledek zůstane u amerických těžařů.

Pozn.: Krátká tuna je běžnou hmotnostní jednotkou v USA a představuje 907,18474 kg, na rozdíl od u nás používané tuny metrické (1000 kg).
Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí