Trump vs. ekologové: Kdo vyhraje bitvu o uhlí?

Uhlí těžené z federálních pozemních dolů činí více než 40 % celkové produkce USA. Ilustrační foto: morgueFile.com

Americké ekologické iniciativy podaly žalobu, aby zablokovaly plány administrativy prezidenta Donalda Trumpa na obnovu těžby uhlí. Bývalý prezident Barack Obama přitom v lednu 2016 chtěl vyřadit z provozu uhelné elektrárny a zakázal i nové nájemní smlouvy na další těžbu. Podaří se Trumpovi těžbu obnovit, nebo budou mít ekologové navrch?

Pravidla pro nájemní smlouvy na těžbu přitom platila už od roku 1979. Uhlí těžené z federálních pozemních dolů činí více než 40 % celkové produkce USA. Obamova administrativa se snažila revidovat nájemní smlouvy na těžbu uhlí, aby jejich dopad na životní prostředí nebyl tak vysoký. Když Obamovo moratorium na těžbu vstoupilo v platnost, zahrnovalo to skoro dvě miliardy tun uhlí a desítky hektarů země. Trumpova administrativa ale změnila politiku svého předchůdce.

Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
Trump chce energetickou nezávislost USA

Ekologové tak protestují, že Trumpovy plány nejsou založeny na faktech a vědeckých studiích. Zrušení blokace nových nájemních smluv na těžbu je podle nich protiprávní. Nová prezidentská rozhodnutí otevírají dveře k další produkci uhlí, aniž by prý předtím přezkoumaly aktuální stav životního prostředí a důsledky, které na něj bude nová těžba uhlí mít. Donald Trump ale svoji podporu obnovy těžby označuje jako „konec války o uhlí“ a na ekology se neohlíží. Je otázkou, zda dojde k plné obnově těžby, nebo ekologové nakonec prosadí kompromis přihlížející k dopadům těžby na životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech