Trump vsadil na uhelnou kartu

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

Donald Trump je pro americké těžaře nadějí na lepší zítřky. Foto: donaldtrump.com

Znovu nastartuji zdejší uhelný průmysl, vrátím horníkům jejich práci a vy budete moci být opět hrdí na svého prezidenta. Do těchto slov by se dal shrnout vzkaz, který voličům v Západní Virginii vyslal republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

Již dnes je evidentní, že zejména v některých státech bude uhlí možná i rozhodujícím tématem nadcházejících prezidentských voleb v USA. Zatímco demokratická kandidátka Hillary Clintonová jde ve šlépějích současného prezidenta Baracka Obamy, který uhlí vyhlásil doslova válku, miliardář Trump má k surovině a horníkům mnohem vřelejší vztah.

Čtěte také:
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí
Hillary Clintonová veřejným nepřítelem horníků

Myslím, že jste úžasný lidi. To vy jste vybudovali tuhle zemi a nezasloužíte si ty směšné regulace, se kterými nedokážete bojovat. Pokud vyhraju, smetu je ze stolu. Vrátím horníkům jejich práci a vy budete moci být opět hrdí na svého prezidenta,” řekl Trump na předvolebním mítinku v Charlestonu a odměnou mu byly bouřlivé ovace. K radosti davu si republikánský kandidát nasadil dokonce ochrannou přilbu, aby tak ukázal ještě větší sepětí s horníky.

Uhelný průmysl s největší pravděpodobností Trumpovi přinese statisíce hlasů od horníků, jejich rodin a přátel. Obamova administrativa totiž tvrdými regulacemi významně přispěla k problémům, ve kterých se nyní američtí těžaři nacházejí, a Hillary Clintonová již prezentovala, že hodlá v nastavené politice pokračovat.

Chystáme se hodně horníků a uhelných společností „propustit“ z podnikání,“ citoval ji nedávno online deník cnn.com. Podobná slova jsou pochopitelně snadným terčem oponentů. Clintonová si už před časem vysloužila označení „Veřejný nepřítel horníků a jejich komunit číslo 1“.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Největší americký těžař vyhlásil bankrot