Trumpovy sliby narazily na roboty

Americký prezident Donald Trump slíbil navrácení desitisíců pracovních míst v těžebním průmyslu. Slib nedokáže splnit. Foto: donaldtrump.com

Jedním z velkých předvolebních slibů amerického prezidenta Donalda Trumpa bylo vrátit lidem všechna pracovní místa v těžebním průmyslu. Trump však buď nedomyslel, nebo záměrně zamlčel, že to nebude možné už jen kvůli nastupující robotizaci.

Zaměstnanost v americkém uhelném průmyslu prudce klesá. Ještě v roce 2008 v tomto odvětví v USA pracovalo téměř 85 tisíc lidí. V roce 2018 už to bylo jen necelých 53 tisíc. Vrátit se k původnímu číslu je navzdory Trumpovu slibu nemožné. Překotný rozvoj technologií a automatizace totiž zvyšuje efektivitu práce natolik, že jí každá firma dá přednost před zaměstnáváním lidí.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Vezměte si prvního robota na sběr malin na světě, autonomního stroje, který je vyvíjen firmou Fieldwork Robotics na University of Plymouth ve Velké Británii. Tento Terminátor byl vyvinut za 700 000 liber (zhruba 18,5 milionu korun) a očekává se, že sebere více než 25 tisíc malin denně. Oproti tomu nejlepší zaměstnanci v průběhu osmihodinové směny nasbírají sotva 15 000 plodů.

Světovým lídrem, pokud jde o roboty, kteří nahrazují lidská pracovní místa, je Čína. Například policejní hlídací roboti jsou společným rysem mnoha hlavních železničních stanic. Jsou naprogramováni tak, aby skenovali tváře cestujících a odpovídali na základní otázky.

Robotizace se samozřejmě nevyhýbá ani těžebnímu průmyslu. V současnosti se například již na třech kontinentech pohybuje více než 130 autonomních damprů společnosti Komatsu. Ty za posledních deset let odvezly 2 miliardy tun materiálu bez jediné nehody. Fungují například v ropných píscích v Kanadě, v dolech v Austrálii či v Chile. Komatsu se svým systémem zaměřuje na čtyři sektory. Těžbu ropy z ropných písků, těžbu mědi, železa a uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech