Tržby RWE z uhlí a jádra budou klesat

Společnost RWE vyrábí více než polovinu elektřinu z uhlí. Foto: wikipedia.org

Společnost RWE vyrábí více než polovinu elektřinu z uhlí. Foto: wikipedia.org

Tržby německé RWE z výroby v uhelných a jaderných elektrárnách budou zřejmě vzhledem k nižším cenám elektrické energie na burze klesat i v letošním roce. Společnost musela snížit svůj odhad pro letošní rok.

Cena elektrické energie pro rok 2017, které jsme dosáhli pro naše německé hnědouhelné a jaderné elektrárny, je výrazně nižší než průměr v předchozím roce o hodnotě 35 EUR/MWh. Z toho důvodu budou naše tržby z konvenční výroby elektřiny pravděpodobně nižší než v roce 2016,“ citoval vyjádření společnosti RWE server oenergetice.cz.

Čtěte také:
E.ON prodělal 432 miliard
Německu hrozí výpadky dodávek elektřiny

Nižší ceny elektřiny měly značný dopad na loňské hospodářské výsledky RWE. Značné snížení hodnoty elektráren vzhledem k současným podmínkám na trhu a náklady spojené s likvidací jaderného odpadu poslaly společnost v loňském roce do ztráty ve výši 5,7 miliard euro.

Co se týče podílu jednotlivých zdrojů na výrobě elektrické energie v loňském roce, největší, zhruba třetinový podíl měly elektrárny hnědouhelné, následované plynem s 25 procenty. Pětinu elektřiny RWE vyrobila v černouhelných elektrárnách, v jaderných 14 procent a podíl OZE dosáhl 5 procent.

Celkově výroba elektřiny meziročně vzrostla o 1,5 procenta na 216 TWh. Přestože černouhelným elektrárnám RWE se loni dařilo lépe než v roce 2015, výroba v hnědouhelných byla z důvodu údržby a odstávek nižší. Pokles ve výrobě zaznamenaly vzhledem k slabším povětrnostním podmínkám i obnovitelné zdroje. V loňském roce se naopak dařilo plynovým elektrárnám, jejichž marže rostly díky poklesu ceny plynu.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech