Tykač ovládne Severní energetickou

Doba čtení:1 m, 14 s

Pavel Tykač. Foto: Forbes, Facebook

Severní energetickou zřejmě prostřednictvím lucemburské společnosti Haltixar Ltd. ovládne Pavel Tykač, který doposud vlastnil 40 procent akcií těžební firmy. Společnost Haltixar už podala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) žádost o schválení změny majetkových podílů.

Severní energetická v listopadu oznámila, že ji opustí akcionář Tomáš Fohler. Právě jeho podíl Tykač kupuje. Serveru iUHLI.cz to řekl Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Dodal, že finančník se nově stane většinovým vlastníkem Severní energetické. Cenu za koupi Fohlerova podílu neuvedl.

Fohler reagoval na rozhodnutí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), která neprolomila limity těžby na lomu ČSA, který těžební firma provozuje. Fohler v Severní energetické držel 30 procent. Třetím akcionářem v Severní energetické je Jan Dienstl, který má také třicet procent akcií.

Čtěte také:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám

Antimonopolní úřad bude posuzovat oblast těžby a dodávek hnědého energetického uhlí, obchodu s elektřinou, velkoobchodních dodávek elektrické energie, centralizovaného zásobování tepelnou energií, poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy a dodávek vedlejších energetických produktů. Rozhodnout o povolení transakce by měl ÚOHS začátkem ledna.

Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se v roce 2013 vyčlenila ze skupiny Czech Coal, od společnosti ČEZ a.s. převzala Elektrárnu Chvaletice a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat:
Forbesovské ohlédnutí: Tykač ve verzi 2014
Dienstl: Raději mzdy pro horníky než fond
Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač