Tykač vydělal na prodeji amerických akcií

Tykačova Sev.en Energy snížila svůj podíl ve společnosti Corsa Coal z 15,73 na 13,34 procenta.

Společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače prodala v sérii transakcí od začátku června do konce srpna celkem 2,472 milionu akcií amerického producenta metalurgického uhlí Corsa Coal za 1,06 milionu kanadských dolarů (18,2 milionu korun). Svůj podíl tak Sev.en Energy snížila z 15,73 na 13,34 procenta.

Rozsahem nevelká transakce byla o to ziskovější. Loni v květnu, když Tykač Corsa Coal nakupoval, se akcie obchodovaly zhruba za 0,21 kanadského dolaru. Dnes se obchodují za 0,45 kanadského dolaru. Za rok se tak investice zhodnotila zhruba o 100 procent, napsal server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

„Potvrzuji, že Sev.en Energy využila zajímavou obchodní příležitost a prodala část svého podílu v Corsa Coal. Tímto obchodem není nijak dotčena naše dlouhodobá strategie růstu a konsolidace aktiv na americkém trhu s metalurgickým uhlím,“ komentovala transakci pro SZ Byznys mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Podle loňského oznámení nakoupila Sev.en Energy v Corsa Coal celkem 17,1procentní podíl a za akcie loni zaplatila 3,6 milionu kanadských dolarů (zhruba 65 milionů korun). Takže se od loňska zbavila dohromady už 3,76 procenta akcií.

Nicméně jak uvedl na začátku prázdnin v rozhovoru pro SZ Byznys výkonný šéf Tykačovy skupiny pro zahraniční expanzi a obchod Alan Svoboda, skupina Sev.en se z oboru metalurgického uhlí neplánuje stahovat. Ve Spojených státech je dnes druhým největším těžařem koksovatelného uhlí a chce se stát jedničkou.

Loni krátce po vstupu do Corsa Coal v americké Pensylvánii plně ovládla společnost Blackhawk Mining, která těží uhlí v Kentucky a Západní Virginii. A na přelomu roku pak vstoupila do další americké firmy vlastnící těžební práva.

Sev.en vlastní v Česku hnědouhelné lomy na Mostecku. Své uhlí spaluje v teplárnách ve Zlíně a na Kladně a v elektrárnách Počerady a Chvaletice, patří k největším výrobcům energie v Česku.