Tykačovy firmy byly loni ve ztrátě

Hospodaření Tykačových firem táhly dolů především náklady na modernizaci Elektrárny Chvaletice

Uhelné společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná, které patří podnikateli Pavlu Tykačovi, se loni propadly do několika set milionové ztráty.

Severní energetická loni vytěžila 3,2 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o zhruba 400 tisíc tun méně. Firma loni vykázala čistý zisk 430 milionů korun, ale po započtení výsledků dceřiných podniků skončilo její hospodaření ztrátou 504 milionů korun. Se ztrátou podle serveru Euro.cz zápasila hlavně společnost Sev.en EC, která provozuje uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích. Elektrárna za rok 2016 vykázala ztrátu 748 milionů korun, mimo jiné kvůli probíhající modernizaci provozu.

Čtěte také:
Tykač: Ekologové nám zachránili byznys
Město a těžaři pošlou nemocnici milion

V červených číslech uzavřela loňské hospodaření také další Tykačova těžební firma, Vršanská uhelná. Na provozní úrovni byla mírně zisková, do ztráty 253 milionů korun ji stáhly finanční náklady a vysoká daňová povinnost, uvedlo Euro.cz. Navzdory ztrátě vyplatila Vršanská uhelná v závěru loňského roku svému vlastníkovi dividendu 1,8 miliardy korun, a to z nahromaděných zisků minulých let, informoval server.

Společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná patří do skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Kromě těžby a prodeje hnědého uhlí se firmy zabývají také produkcí elektřiny a tepla.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bez koksu by to nešlo aneb jak se vyrábí železo a ocel
Motor, ze kterého jde strach
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník