
Ceny tepla v mnoha českých městech se již dostávají nad hranici, od které dává smysl uvažovat o odstřižení od teplárny. Například Příbramská teplárenská zdražila o čtvrtinu.
S platností od začátku listopadu zvýšila cenu tepla na 730 korun za gigajoule – včetně DPH. Meziroční zdražení ve středočeském městě dosáhlo 25 procent. Vedení podniku vidí problém v unijním systému emisních povolenek. „Pro běžnou produkci Příbramské teplárenské nám přidělené množství emisních povolenek již nestačí, a proto budeme nuceni nakoupit cca 132 tisíc kusů za tržní cenu určovanou burzou těchto povolenek,“ uvedl pro Euro výkonný ředitel Příbramské teplárenské Jaroslav Hrabec.
Čtěte také:
Situace v teplárenství je velmi vážná
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa
Více než desetinové zdražení tepla se odehraje v západní části Prahy, kde je dodavatelem skupina Veolia Energie, a v Žďáru nad Sázavou. V obou případech se jedná o reakci na růst cen paliva – zemního plynu.Ceny tepla ale žene nahoru hned několik faktorů – růst cen emisních povolenek, miliardové investice do snižování emisí škodlivých látek, zdražování uhlí, plynu i jiných paliv, ale také mírné zimy.
Nepříznivý stav oboru vnímají už i čeští politici a státní úředníci. Napříč politickým spektrem získává podporu návrh snížit sazbu daně z přidané hodnoty na teplo z 15 na deset procent. Pomoc nabízí také Energetický regulační úřad, který navrhuje výrazné zvýšení finančních bonusů za společnou výrobu elektřiny a tepla.Fakticky to znamená, že stát začne z rozpočtu přímo či nepřímo dotovat cenu tepla, aby zabránil živelnému rozpadu centralizovaných soustav a přechodu na lokální vytápění.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj