Uhelná daň zadusí německou energetiku

Doba čtení:55 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Plánované zdanění uhelných elektráren způsobí zdražení elektřiny, není ale přínosem pro budoucnost německé energetiky. Chystaná daň nevyřeší problém s vyrovnáváním výkyvů v produkci obnovitelných zdrojů. Na webu mnichovského ekonomického institutu Ifo to uvedla Karen Pittelová.

„Plánovaný odvod pro uhelné elektrárny je neefektivní, zvyšuje náklady a nevytváří pobídky k investicím,“ upozornila Pittelová s tím, že daň nepřiměje energetické společnosti k odstavení elektráren a zvýšené náklady ve výrobě se promítnou v koncových cenách elektřiny.

Německo plánuje zdanit uhelné elektrárny starší 20 let, cílem je snížit emise oxidu uhličitého. Podle připravovaného materiálu ministerstva hospodářství by elektrárny měly platit 18 až 20 eur za každou tunu oxidu uhličitého vzniklou při výrobě. Proti chystané dani nedávno demonstrovaly v Berlíně tisíce horníků. Většina z nich přišla z hnědouhelných revírů v Porýní, Lužici a středním Německu.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Jaderné energetiky se země zcela vzdá v roce 2022, klesat by měl i význam  uhelných zdrojů.