Doba čtení:1 m, 13 s
Část energie z této elektrárny bude napájet trakční vedení německého národního železničního dopravce. Do sítě Deutsche Bahn (DB) bude dodávat až 412 MW výkonu, což představuje zhruba čtvrtinu špičkového zatížení DB. Foto: Uniper

V Německu zahájili o víkendu provoz nové uhelné elektrárny Datteln 4. Podle televize WDR jde o nejvýkonnější a nejekologičtější německou elektrárnu využívající černé uhlí.

„Spuštění elektrárny Datteln 4 je pro náš podnik důležitým milníkem,“ uvedla společnost Uniper, která elektrárnu provozuje.

Čtěte také:
Německo spustí novou uhelnou elektrárnu
Aktivisté obléhali německou elektrárnu Datteln 4

Černouhelná elektrárna Datteln 4 je monoblok s hrubým výkonem 1 100 MW a čistou účinností přes 45 procent. Podle provozovatele je určena pro rychlé změny zatížení, což z ní činí důležitý spolehlivý doplněk obtížně regulovatelných obnovitelných zdrojů energie, k nimž se nyní upnula německá energetika.

Část energie z této elektrárny bude napájet trakční vedení německého národního železničního dopravce. Do sítě Deutsche Bahn (DB) bude dodávat až 412 MW výkonu, což představuje zhruba čtvrtinu špičkového zatížení DB. Zbývající výkon bude využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro dálkové zásobování teplem.

Německá spolková vláda začátkem roku schválila návrh zákona, který stanoví harmonogram útlumu uhelné energetiky. Využívat energii z uhlí by spolková republika měla zcela přestat nejpozději v roce 2038. Spuštění elektrárny Datteln 4 se nicméně vláda ještě rozhodla umožnit.

Zahájení provozu německé uhelné elektrárny Datteln 4 provázely hlasité, ale pokojné protesty zhruba pěti stovek ekologických aktivistů.