Uhelná komise vyjela do Prunéřova

Elektrárna Prunéřov I dnes po 53letech slavnostně uzavře své brány. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Členové Uhelné komise se dnes seznámí s návrhem šesti scénářů ukončení využívání uhlí v Česku. Ve hře je energetická soběstačnost České republiky.

První zasedání Uhelné komise po koronavirové karanténě proběhne dnes v Prunéřově. Na programu jednání mají její členové také seznámení se šesti variantami odstavování českých uhelných elektráren. Ty Pracovní skupina 1 vybrala z celkem 24 scénářů. Jedna varianta počítá s ukončením využívání uhlí v roce 2050, jedna počítá s rokem 2045, další dvě se týkají roku 2040 a dva roku 2035.

Čtěte také:
ČEZ zvýšil v prvním kvartále zisk
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Podle zdrojů blízkých komisi v některých variantách, se kterými se komise seznámí, není zajištěna plná energetická soběstačnost. Mezi členy Pracovní skupiny 1 nepanuje shoda, ani co se týká předkládaných variant, ani v otázce budoucí spotřeby elektřiny a ani v otázce obnovitelných zdrojů elektřiny. Uvažovaný malý nárůst spotřeby považuje „za příliš optimistický“ i ČEPS, který se podílí na modelování scénářů.

Ve dvou zbývajících pracovních skupinách žádná zásadní neshoda není. Pracovní skupina 2 na jednání předloží kritéria pro odstavování uhelných elektráren. Členové skupiny se vcelku shodují na použití kritéria „emisní intenzity“.

Po zasedání komise se její členové zúčastní slavnostního ukončení provozu uhelné elektrárny Prunéřov I. Ta přestane dodávat elektřinu po 53 letech.